Barroso a Van Rompuy chápu protesty mladých ľudí, ale zachraňujú budúcnosť

Brusel 17. októbra (TASR) – Na dnešnom rokovaní s predstaviteľmi európskych odborov a zamestnávateľských organizácii, takzvanom summite o sociálnej tripartite, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy trochu zmiernili svoj slovník o chystaných prísnych ekonomických opatreniach. Dôvodom boli aj masové protesty a pochody nespokojnej mládeže, ktoré sa konali cez uplynulý víkend v rôznych kútoch sveta a aj v samotnom Bruseli.

Odkaz oboch najvyšších lídrov EÚ znie, že chystané ekonomické opatrenia, obsahujúce mnohé škrty vo verejných výdavkoch, budú "ako sa len dá priaznivo naklonené voči ekonomickému rastu a tvorbe nových pracovných miest."

Európska komisia nevydala nijaké konkrétne vyhlásenie k víkendovým protestom, keď v mnohých metropolách sveta narastali protesty nespokojných ľudí voči súčasnému stavu ekonomiky a "nenásytnému bankovému systému". Ku státisícom protestujúcich treba prirátať aj sobotňajšiu demonštráciu v Bruseli, ktorá vznikla okolo jadra hnutia s názvom Rozhorčení, pôvodom zo Španielska. Desiatky účastníkov tohto hnutia pochodovali od 26. júla z Madridu pešo do Bruselu a počas tisícpäťstokilometrovej púte šírili myšlienky o nespravodlivom sociálnom systéme.

V Bruseli sa na sobotňajšom protestnom pochode cez mesto zúčastnilo šesťtisíc ľudí a zhruba päťsto ich ešte stále okupuje park neďaleko hlavných inštitúcií Európskej únie. Práve mediálne podporované hnutie španielskych Rozhorčených a najnovšie aj newyorské udalosti spojené s výzvou "Okupujme Wall Street," boli hlavným podnetom pre sobotňajšie celosvetové protesty nespokojných ľudí.

Herman Van Rompuy počas stretnutia s európskymi odborármi a zamestnávateľmi zdôraznil, že plánované úsporné opatrenia lídrov EÚ by nemali disproporčne zasiahnuť chudobných ľudí a dodal, že férové rozdelenie úsilia na oživenie ekonomiky bude kľúčové pre celý tento proces.

Barroso uviedol, že má veľké pochopenie pre "frustrovaných a rozhorčených mladých ľudí" a v tejto súvislosti uviedol plány Európskej komisie, ktoré zasahujú priamo európsky a možno aj celosvetový finančný sektor. Ide o daň uvalenú na finančné transakcie, ktorú by komisia rada presadila nielen v EÚ, ale prostredníctvom skupiny G20 aj globálne.

"Nemáme nič proti finančnému sektoru… Ale na druhej strane finančný sektor musí pochopiť, že musí rešpektovať aspoň minimum etických štandardov, čo doteraz neplatilo… A pričiniť sa o spravodlivejšie prerozdelenie spoločných zdrojov," vyhlásil dnes Barroso.

Obaja najvyšší lídri EÚ však svoje zmierňujúce a "prorevolučné" vyhlásenia ukončili konštatovaním, že aj napriek nespokojnosti mladej generácie sú tu opatrenia, ktoré musia byť vykonané.

"Obavy týchto mladých ľudí ohľadom ekonomického rastu a nezamestnanosti sú celkom legitímne, ale je našou zodpovednosťou, aby sme prekonali toto neobľúbené obdobie a zachránili tak lepšiu budúcnosť," povedal Herman Van Rompuy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA