Barroso a Van Rompuy: Nastala historická chvíľa pre slobodu líbyjského národa

Brusel 22. augusta (TASR) – Otázka slobody líbyjského národa dosiahla svoju historickú chvíľu, vyhlásili dnes v spoločnom stanovisku k vojenským úspechom líbyjských povstalcov v Tripolise predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a prezident EÚ Herman Van Rompuy.

"Neúnavné úsilie nových líbyjských predstaviteľov, ktorých vojensky podporujú NATO a viaceré členské štáty EÚ a krajiny tohto regiónu, doviedlo Kaddáfího režim ku koncu," uvádza sa v spoločnom tlačovom komuniké oboch najvyšších predstaviteľov EÚ.

Barroso a Van Rompuy vyzvali plukovníka Kaddáfího, aby vypočul vôľu svojho ľudu, okamžite odstúpil z funkcie a predišiel tak ďalšiemu krviprelievaniu a utrpeniu.

Podľa lídrov EÚ sa teraz pre Líbyu otvára cesta k slobode a sebaurčeniu, pričom EÚ spolu s ďalšími medzinárodnými aktérmi bude krajine pomáhať v procese prechodu k demokracii a ekonomickej revitalizácie s rešpektovaním sociálnej spravodlivosti a územnej celistvosti.

Predseda EK a prezident EÚ uviedli, že najnovšie udalosti v Líbyi sú čerstvou pripomienkou arabskej jari, čo znamená, že úsilie ľudí celého regiónu zamerané na slobodu a ľudskú dôstojnosť bude aj naďalej pokračovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA