Barroso a Van Rompuy upozornili nového gréckeho premiéra, že ho čaká veľa práce

Brusel 11. novembra (TASR) – Dohoda o vytvorení vlády národnej jednoty otvára pre Grécko novú kapitolu, uviedli v spoločnom vyhlásení predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Obaja najvyšší lídri Európskej únie uvítali vo štvrtok večer vymenovanie nového predsedu vlády a konštatovali, že sa pokúsia o čo najrýchlejšie stretnutie s dezignovaným premiérom Lukasom Papadimosom.

"Dlho sme poukazovali na potrebu širokého politického konsenzu ohľadom opatrení, ktoré by mali vyviesť Grécko z hlbokej ekonomickej krízy, a preto srdečne vítame správy o vytvorení vlády národnej jednoty," uviedli Barroso a Van Rompuy v spoločnom komuniké.

Obaja najvyšší lídri EÚ pripomenuli, že aj keď pôjde len o prechodnú vládu, náplň jej činností bude extrémne intenzívna. Treba podľa nich čo najrýchlejšie prijať potrebné opatrenia, aby sa program druhej pomoci pre Grécko začal napĺňať tak, ako to bolo dohodnuté na summite eurozóny koncom októbra.

"Je viac ako významné, aby nová vláda zaslala silný signál svojim európskym partnerom o spoločnej, celopolitickej podpore pre zmeny, ktoré je nevyhnutné vykonať, aby sa dlh krajiny začal postupne znižovať," upozornili vo svojom odkaze pre novú grécku vládu Barroso a Van Rompuy.

Takisto uviedli, že požadovaná fiškálna konsolidácia musí ísť ruka v ruke so štrukturálnymi reformami, ktoré majú zabezpečiť grécky potenciál ekonomického rastu i tvorbu nových pracovných miest.

"Pripomíname, že naše európske inštitúcie budú aj naďalej pokračovať vo svojom úsilí, aby pomohli Grécku, ale aj Grécko musí vyvinúť maximálne úsilie, aby pomohlo samo sebe," vyhlásili najvyšší lídri EÚ a dodali, že sa tešia na čo možno najskorší termín stretnutia s Lukasom Papadimosom, aby spolu prediskutovali najpálčivejšie otázky v ich spoločnej pracovnej agende.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA