Barroso: Grécky premiér Papadimos stojí pred herkulovskou úlohou

Brusel 21. novembra (TASR) – Grécky premiér Lukas Papadimos, ktorý sa dnes v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom, komisárom pre menové záležitosti Ollim Rehnom a následne aj s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, vyhlásil, že zatiaľ nebol schopný zabezpečiť podpísanie písomného stanoviska o splnení záväzkov požadovaných lídrami eurozóny. To podľa neho teraz záleží od predsedov jednotlivých politických strán v Grécku.

Papadimos, považovaný za technokratického premiéra, ktorý má doviesť krajinu k predčasným voľbám vo februári 2012, má tri mesiace na to, aby za podpory všetkých politických strán rozbehol prísny úsporný program reforiem, ktoré majú vyviesť Grécko z hlbokej dlhovej krízy.

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorí spravujú programy finančnej pomoci pre Grécko, však od Atén chcú poskytnutie dlhodobejších záruk. Záruk o dlhodobých plánoch, štrukturálnych reformách, liberalizačných opatreniach, o kontinuite prísneho ekonomického programu, ktorý nenarušia nadchádzajúce predčasné voľby vo februári alebo iné politické udalosti. Preto EÚ kladie taký silný dôraz na čo najrýchlejšie doručenie písomného stanoviska s podpisom všetkých politických aktérov z Atén.

"Papadimos stojí pred herkulovskou úlohou, ale s jeho odbornými skúsenosťami podpredsedu Európskej centrálnej banky (ECB) a s jeho dôveryhodnosťou verím, že sa mu to podarí," povedal Barroso o šanciach gréckeho premiéra na reálne dosiahnutie širokospektrálneho politického konsenzu v krajine, bez ktorého nie sú záruky dané lídrom eurozóny, EÚ a MMF možné.

Zatiaľ sa perspektíve dlhodobých záväzkov bráni najmä bývalý líder opozície Antonis Samaras, ktorý po páde predošlej vlády súhlasil s trojmesačnou lehotou programu národnej jednoty na prijímanie úsporných reforiem, ale z dlhodobejšieho hľadiska to podľa neho bude znamenať stratu národnej suverenity.

Pre Papadimosa je situácia o to zložitejšia, že bez zreteľných dlhodobejších záruk môže uviaznuť nielen udelenie šiestej finančnej tranže vo výške 8 miliárd eur v polovičke decembra, ale aj dohoda o druhom záchrannom finančnom balíku pre Grécko vo výške 130 miliárd eur, ktorý odsúhlasili EÚ a MMF a ktorý má nasledovať po prvom záchrannom balíku v hodnote 110 miliárd eur z vlaňajšieho roka.

Predseda EK Barroso dnes na spoločnej tlačovke s Papadimosom upozornil, že nový záchranný program pre Grécko musí byť podpísaný ešte do konca tohto roka. Grékom na odstránenie nedôvery zo strany EÚ nezostáva veľa času.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA