BARROSO: Obhajoval daň na finančné transakcie od roku 2014

Štrasburg/Brusel 28. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu obhajoval komisiou navrhovanú daň na finančné transakcie. Daň by mala byť zavedená od roku 2014, ak sa podarí získať súhlasné stanovisko všetkých členských štátov EÚ na jej presadenie.

Vo svojej výročnej správe o stave únie Barroso poznamenal, že nastal čas, aby finančný sektor vrátil svoj dlh spoločnosti, keďže členské štáty EÚ od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2008 poskytli európskemu finančnému sektoru pomoc a záruky vo výške 4,6 bilióna eur.

Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na nemenované diplomatické zdroje z EÚ, daň z finančných prevodov by znamenala 0,1 percentné zaťaženie dlhopisov a akcií a v prípade derivátov by to bolo 0,01 percenta.

Daň z finančných prevodov by mala byť zavedená vo všetkých štátoch Európskej únie, nie iba v štátoch eurozóny, a to počnúc januárom 2014, prezradili nemenovaní diplomati.

Barrosom predstavený legislatívny návrh na daň na finančné transakcie musí byť jednohlasne odsúhlasený všetkými členskými krajinami EÚ. V súčasnosti tento návrh naráža na odmietavé stanovisko viacerých členských krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA