Barroso povedal Montimu, že neverí na zázraky, ale na historické úlohy áno

Brusel 22. novembra (TASR) – Prvá zahraničná návšteva nového talianskeho predsedu vlády Maria Montiho viedla do Bruselu, kde sa dnes stretol s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a následne odišiel na rokovanie s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Barroso počas tlačovej besedy Montimu odkázal, že má pred sebou historickú úlohu zlepšiť povesť Talianska, ktoré sa ocitlo v mimoriadne zložitej situácii.

"Neočakávame zázraky alebo zmenu nálady na finančných trhoch zo dňa na deň, ale realita je taká, že situácia Talianska aj naďalej zostáva mimoriadne zložitá," uviedol Barroso po tom, ako talianskemu premiérovi pripomenul, že ho čaká historická úloha obnoviť dôveru v jeho krajinu na svetových trhoch. Predseda komisie zároveň dodal, že v prípade Talianska je potrebná podpora zo strany zahraničných partnerov, ale finančné trhy sa nenechajú oklamať jedným či dvoma stretnutiami politikov.

Hlavnou témou diplomatickej misie Maria Montiho v Európskej komisii, kde v rokoch 1995 až 2004 pôsobil ako komisár zodpovedný za vnútorný trh a hospodársku súťaž, je jeho snaha o vysvetlenie spôsobu implementácie úsporných opatrení, ktoré majú obnoviť dôveryhodnosť zadlženého Talianska na svetových finančných trhoch a predloženie dôkazov, že jeho krajina bude pokračovať v reformných programoch požadovaných EÚ.

Doživotný senátor Mario Monti ako dezignovaný premiér po demisii Silvia Berlusconiho získal dôveru talianskeho Senátu a dolnej komory koncom minulého týždňa, pričom zaňho hlasovalo až 556 poslancov zo 617 prítomných na piatkovom hlasovaní. Predstavitelia EÚ jeho širokú podporu naprieč talianskym politickým spektrom vnímajú ako dobrú správu z hľadiska podpory nevyhnutných reforiem.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA