Rozpočtoví hriešnici v eurozóne pôjdu pod sprísnený dozor

Štrasburg/Brusel 16. novembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vystúpil dnes doobeda pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) počas plenárneho zasadania v Štrasburgu s témou o hospodárskom riadení Európy. Poslancom povedal, že tie krajiny eurozóny, ktoré nebudú rešpektovať prísne rozpočtové pravidlá, budú musieť byť postavené pod priamy dozor Európskej únie.

Barrosovo vystúpenie bolo sledované so záujmom zo strany europoslancov, spomedzi ktorých mnohí kritizujú EÚ, že prijíma rozhodnutia, ktoré idú na úkor národných kompetencií členských štátov únie. Barroso to v dnešnom prejave v podstate potvrdil.

"Silnejúci dozor… Podľa všetkého povedie ku silnejšej Európe aj v oblastiach, ktoré doteraz boli doménou národného riadenia… Ale to je nevyhnutné, lebo keď sa veci zhoršujú, pociťujú to všetci európski daňoví poplatníci," uviedol Barroso v Štrasburgu.

Lídri EÚ už viackrát naznačili, že iba prísna kontrola pri dodržiavaní pravidiel pomôže dosiahnuť dlhodobejšie riešenie pre súčasnú krízu v eurozóne. EK by už v najbližších týždňoch mala vyrukovať s konkrétnym plánom "posilneného dozoru" pre ohrozené krajiny, ktoré čerpajú finančnú pomoc zo záchranného finančného balíka vytvoreného eurozónou, pre krajiny, ktoré už sú v plnom štádiu záchrany, ako aj pre krajiny, ktoré porušujú dohodnuté pravidlá na udržanie rozpočtového deficitu.

V súčasnosti iba tri krajiny zo 17-členného klubu európskej menovej únie dodržiavajú stanovenú 3-% hranicu HDP z hľadiska rozpočtového deficitu, čo znamená, že 14 krajín eurozóny by si podľa Barrosových slov zaslúžilo posilnený dozor.

V súlade s navrhovaným režimom monitorovania rozpočtových pravidiel, rozpočtoví hriešnici budú musieť predkladať svoje národné ekonomické plány na posúdenie Európskej komisii a ostatným lídrom eurozóny, kým uvedú do praxe svoje národné ekonomické zámery. Komisia, ak sa jej podarí zaviesť nové pravidlá, bude mať právo prinášať pozmeňovacie návrhy k ekonomickým plánom jednotlivých členov eurozóny.

"Konečné slovo ohľadom národných rozpočtov však budú mať, tak ako vždy, národné parlamenty. Ale aj národné parlamenty si musia začať ostrejšie uvedomovať európske pravidlá, ktoré sa ich vlády a aj ony zaviazali rešpektovať," povedal Barroso pred europoslancami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA