Barroso: Schôdzka s Orbánom nemôže nahradiť formálny proces súvisiaci s konaním

Brusel 24. januára (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, ktorý sa dnes večer stretne v Bruseli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, neočakáva v spore s Budapešťou, týkajúcom sa viacerých kontroverzne vnímaných legislatívnych noriem, že by došlo pri tejto schôdzke k nejakým rozhodnutiam. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.

Podľa šéfa EK je na maďarských vládnych miestach, aby oficiálne reagovali na konanie, ktoré ním vedená EK začala proti Maďarsku pre porušenie záväzkov členskej krajiny.

"Politické stretnutie medzi premiérom a predsedom Európskej komisie nemôže nahradiť formálny proces, súvisiaci s týmto konaním," vyhlásil v Bruseli podľa APA i nemeckej agentúry DPA José Manuel Barroso. Zároveň však dodal, že diskusia by mohla viesť k pokrokom.

Európska komisia v utorok 17. januára informovala, že začala právne konanie voči Maďarsku pre porušovanie záväzkov členskej krajiny Európskej únie v troch oblastiach – ústava, justícia, ochrana osobných údajov.

V zdôvodnení komisia poukázala, že prijatie niektorých nových legislatívnych noriem v Maďarsku môže viesť k strate nezávislosti maďarskej centrálnej banky, môže donútiť k predčasnému odchodu do dôchodku sudcov, ktorí nie vždy súhlasili a súhlasia s rozhodnutiami centrálnej moci – po znížení ich dôchodkovej hranice zo 70 na 62 rokov – a tiež k oslabeniu úradu ombudsmana pre ochranu osobných údajov.

5 3 20 le dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA