Barroso: V prípade potreby využijeme voči Maďarsku všetky svoje právomoci

Kodaň 12. januára (TASR) – Európska komisia v utorok na budúci týždeň oznámi, či prijme opatrenia voči Maďarsku – a ak, akého druhu tieto opatrenia budú. Na spoločnej tlačovej besede s dánskou premiérkou Helle Thorningovou-Schmidtovou v Kodani to dnes potvrdil predseda EK José Manuel Barroso.

"Dvakrát som poslal list maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a zakaždým som ho upozornil, aby nepokračoval v reformách, ktoré sa môžu priečiť pravidlám Základnej zmluvy EÚ," povedal Barroso pred novinármi pozvanými na oficiálne prevzatie dánskeho predsedníctva v EÚ.

Barroso povedal, že vďaka právomociam, ktoré má Európska komisia, jej experti podrobne skúmajú, či niektoré opatrenia Orbánovej vlády sú ešte v súlade so základnou legislatívou únie.

Predseda EK na adresu maďarskej vlády uviedol, že musí byť pripravená na zmeny niektorých článkov vo svojej legislatíve, ak komisia identifikuje nesúlad s princípmi, ktoré hovoria o rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, demokracie a základných ľudských práv.

"V prípade potreby využijeme všetky svoje právomoci, aby sme zabezpečili, že Maďarsko sa bude držať pravidiel, hodnôt a zásad EÚ," odpovedal Barroso na otázku novinárov, čo sa stane, ak Budapešť po prípadných opatreniach zo strany EK neuposlúchne výzvy na svoju adresu. "A som si istý, že sa nám to podarí," dodal.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) 3 dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA