Barroso vyzval krajiny Tichomoria na spoločný boj proti klimatickým zmenám

Brusel 7. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa ako prvý oficiálny predstaviteľ Európskej únie zúčastnil v novozélandskom Aucklande na Fóre tichomorských ostrovov. Hlavnou témou zasadania boli klimatické zmeny vo svete.

"Krajiny v tejto časti sveta patria medzi najnižších producentov skleníkových plynov, sú teda najmenej zodpovedné za globálne otepľovanie, avšak sú prvé, ktoré trpia jeho dôsledkami," povedal dnes predseda EK v príhovore k účastníkom v poradí už 40. Fóra tichomorských ostrovov.

Barroso uviedol, že klimatické otázky sú v oblasti Tichomoria úzko prepojené s ekonomickým rozvojom krajín tohto regiónu, ktoré sú neraz odkázané iba na svoje prírodné bohatstvo.

"Začnime hovoriť jednotným hlasom," vyzval Barroso účastníkov fóra v snahe presadiť spoločné stanovisko EÚ a krajín Tichomoria na prijatie novej dohody o klimatických zmenách, ktorá by mala prinútiť najväčších znečisťovateľov ovzdušia k znižovaniu produkcie skleníkových plynov.

Predseda EK pripomenul, že EÚ je druhým najväčším donorom v oblasti Tichomoria. Zároveň predstavil zámer Európskej komisie poskytnúť pre túto oblasť ďalších 26 miliónov eur. Desať miliónov eur je určených na projekty zamerané na odstraňovanie následkov klimatických zmien a 16 miliónov eur na podporu dosiahnutia cieľov, ktoré si krajiny tohto regiónu stanovili v rámci Rozvojového plánu pre budúce tisícročie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA