Belgickí odborári protestovali proti posúvaniu hranice odchodu do dôchodku

Brusel 15. júna (TASR) - Približne 5000 belgických odborárov protestovalo dnes v Bruseli proti plánom federálnej vlády na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Uviedla tlačová agentúra Belga. Išlo o ďalšie zo série protestných podujatí, za ktorým stojí spoločný front viacerých odborových centrál.

Brusel 15. júna (TASR) – Približne 5000 belgických odborárov protestovalo dnes v Bruseli proti plánom federálnej vlády na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Uviedla tlačová agentúra Belga.

Išlo o ďalšie zo série protestných podujatí, za ktorým stojí spoločný front viacerých odborových centrál. Odbory sa vzdali pôvodnej myšlienky usporiadať ešte pred letnými prázdninami generálny štrajk. Namiesto neho sa rozhodli zorganizovať rôzne tematické “nátlakové” akcie.

Prvou z nich bol 12. mája protest na ochranu mladých ľudí pred vládnymi reformami, nasledoval 4. jún a protesty proti opatreniam, ktoré osobitne ovplyvňujú ženy, a dnešná akcia sa zamerala na otázku odchodov do dôchodku. Odborári nesúhlasia najmä s návrhom liberálnej vlády posunúť vekovú hranicu odchodu do dôchodku na 66 rokov do roku 2025 a 67 rokov do roku 2030 a predpokladané zníženie výšky dôchodkov.

Na budúci týždeň, 26. júna, začne vyvíjať svoju činnosť Národný výbor pre dôchodky, ktorého povinnosťou je rokovať o vládou navrhnutej dôchodkovej reforme aj so sociálnymi partnermi, pričom odbory chcú aj v tomto formáte presadzovať svoje názory.

Odborári tvrdia, že zvyšovanie dôchodkového veku neprináša riešenie pre budúce financovanie dôchodkov, ale že skutočný problém tkvie v nedostatku pracovných miest.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA