Belgicko chystá zákon o prevádzke dronov, bruselská samospráva je nespokojná

Brusel 4. augusta (TASR) - Právny rámec pre používanie bezpilotných lietadiel, tzv. dronov, v Belgicku by mal byť dokončený do konca tohto roka. Za prípravu príslušného zákona je zodpovedná federálna vláda, ktorá momentálne čelí zdržanlivému postoju bruselskej regionálnej samosprávy.

Brusel 4. augusta (TASR) – Právny rámec pre používanie bezpilotných lietadiel, tzv. dronov, v Belgicku by mal byť dokončený do konca tohto roka. Za prípravu príslušného zákona je zodpovedná federálna vláda, ktorá momentálne čelí zdržanlivému postoju bruselskej regionálnej samosprávy.

Bruselská samospráva v pondelok (3.8) odkázala federálnej ministerke pre mobilitu Jacqueline Galantovej, že má výhrady voči pripravovanému zákonu o používaní dronov. Dôvodom sú obavy, že ich používanie v širšom meradle povedie k narušeniu ochrany súkromia.

Ministerka Galantová dnes uviedla, že negatívne stanovisko bruselskej regionálnej samosprávy, ktoré nie je záväzné, nie je úplne proti legislatívnej úprave pokrývajúcej činnosť a fungovanie bezpilotných lietajúcich strojov. Bruselský región však požaduje viac záruk v otázkach bezpečnosti, rešpektovania súkromia a hlukového zamorenia.

“Som prekvapená, že bruselská exekutíva je zdržanlivá voči právnemu rámcu, ktorý som pripravila,” priznala ministerka v rozhovore pre belgické médiá. Pripomenula, že letecký priestor nad Bruselom je pozorne kontrolovaný zásluhou bruselského medzinárodného letiska Zaventem, ktoré je hlavným letiskom krajiny. Znamená to, že nad bruselským regiónom nebudú môcť lietať žiadne nepovolené drony.

Ministerka zdôraznila, že prísne monitorovanie vzdušného priestoru nad belgickou metropolou je dané aj tým, že Brusel je husto obývané mesto a je v ňom viacero politicky “citlivých” objektov, nad ktorými je zakázaný prelet. Ide napríklad o kráľovský palác, sídlo NATO alebo hlavné budov orgánov EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) luk

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA