Belgicko ochromí v deň konania summitu EÚ mohutný štrajk

Brusel 18. januára (TASR) – Belgické odborové centrály dnes potvrdili informáciu, že 30. januára, keď sa v Bruseli bude konať summit EÚ, plánujú uskutočniť mohutný štrajk.

Pripravovaný štrajk má podľa jeho organizátorov prinútiť belgických politikov a súčasnú vládu, aby zohľadnili sociálnu realitu pracujúcich ľudí.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy už začiatkom januára v prvej reakcii na správy o štrajku uviedol, že dátum konania summitu EÚ sa bude pre štrajk posúvať, nakoniec sa termín nezmenil. Organizátori summitu sa budú musieť dohodnúť s organizátormi štrajku, aby protestné akcie neohrozili konanie vrcholnej schôdzky.

Odborové centrály vo svojim dnešnom stanovisku uviedli, že štrajk je nevyhnutný, lebo vláda nezohľadnila ich doterajšie požiadavky na "zmäkčenie" prísnych rozpočtových pravidiel.

Belgická vláda sa zaviazala, že tento rok dostane rozpočtový deficit pod hranicu troch percent HDP, aby mohla splniť prísne pravidlá Európskej únie a aby ubezpečila zahraničných investorov, že stav financií má pod kontrolou.

Vládne plány na zefektívnenie dôchodkového systému a ušetrenie okolo 13 miliárd eur pre štátny rozpočet však narážajú na nevôľu belgického obyvateľstva a silných odborových centrál. Odbory sa sťažujú, že ich dialóg s novou vládou Elia Di Rupa je pomalý a málo efektívny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA