Belgicko: Protitabaková koalícia v chce zákaz fajčenia v autách s deťmi

Brusel 30. septembra (TASR) - Belgická Národná koalícia proti tabaku požiadala federálnu vládu, aby zaviedla zákaz fajčenia v autách, keď sa v nich nachádzajú deti a mladiství do 18 rokov. Informovala o tom dnes agentúra Belga. Protitabaková koalícia pripomenula vláde, že legislatíva tohto druhu už bola zavedená v susednom Francúzsku a od 1. októbra nadobudne účinnosť aj v Anglicku a vo Walese...

Brusel 30. septembra (TASR) – Belgická Národná koalícia proti tabaku požiadala federálnu vládu, aby zaviedla zákaz fajčenia v autách, keď sa v nich nachádzajú deti a mladiství do 18 rokov. Informovala o tom dnes agentúra Belga.

Protitabaková koalícia pripomenula vláde, že legislatíva tohto druhu už bola zavedená v susednom Francúzsku a od 1. októbra nadobudne účinnosť aj v Anglicku a vo Walese.

Cieľom navrhovaného legislatívneho opatrenia je lepšie chrániť deti a mládež pred pasívnym fajčením. Predstavitelia koalície tvrdia, že fajčenie v ohraničenom priestore auta znamená 27-násobné zvýšenie koncentrácie karcinogénov vo vzduchu než pri fajčení v domácnostiach.

“Otvoriť okno auta nestačí na eliminovanie týchto látok. Pasívne fajčenie je škodlivé pre každého, ale deti sú obzvlášť citlivé. Ich dýchanie je rýchlejšie, ich imunitný systém a ich pľúca a dýchacie cesty sú stále v rozvoji,” uviedla Národná koalícia proti tabaku vo vyhlásení pre médiá.

Podľa tohto dokumentu deti vystavené pasívnemu fajčeniu sú náchylnejšie na meningitídu, infekciu pľúc, chronickú bronchitídu a ušné infekcie. Jazda v zafajčenom aute u detí zhoršuje symptómy astmy a zvyšuje riziko vzniku rakoviny alebo kardiovaskulárnych chorôb v dospelosti.

Protitabaková koalícia upozornila, že stále viac krajín zavádza zákaz fajčenia v autách v prítomnosti detí a mladistvých. Mimo Európy tento zákaz už vstúpil do platnosti v niektorých štátoch USA, v niekoľkých kanadských provinciách, v Austrálii a Juhoafrickej republike. V Európskej únii táto legislatíva už platí vo Francúzsku a Írsku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA