Bielorusko požiadalo veľvyslancov EÚ a Poľska, aby odišli z krajiny

Minsk/Bratislava 28. februára (TASR) – Bielorusko dnes požiadalo veľvyslancov Európskej únie a Poľska, aby opustili krajinu, a odvolalo tiež svojich veľvyslancov z Bruselu a Varšavy. Oznámilo to bieloruské ministerstvo zahraničných vecí.

Tento krok Minska nasleduje po rozhodnutí EÚ uvaliť nové sankcie na Bielorusko. Únia pridala 21 sudcov a predstaviteľov polície na zoznam vyše 200 osôb, ktoré majú zakázané cestovať do krajín EÚ pre obvinenia z porušovania ľudských práv za vlády bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Osoby a firmy na zozname majú tiež zmrazené aktíva vo finančných inštitúciách v únii.

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že rozhodnutie Rady EÚ "svedčí o tom, že Európska únia pokračuje v politike otvoreného nátlaku", ktorá je podľa bieloruskej strany "neperspektívna".

"Bieloruská strana bude reagovať tak, že zamietne vstup na územie Bieloruska tým osobám z krajín Európskej únie, ktoré podporovali zavedenie reštrikčných opatrení," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré TASR poskytlo veľvyslanectvo Bieloruskej republiky v SR.

"Hlave zastupiteľstva EÚ v Bieloruskej republike a veľvyslancovi Poľska v Bielorusku bolo taktiež navrhnuté, aby odcestovali do hlavných miest domovských štátov na prekonzultovanie situácie a tlmočili vrcholným predstaviteľom štátov pevnú pozíciu bieloruskej strany vo veci neprípustnosti nátlaku a sankcií," dodáva vyhlásenie s tým, že "v prípade pokračujúceho nátlaku na Bieloruskú republiku sa budú podnikať ďalšie opatrenia na ochranu našich záujmov".

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová zvolala stretnutie veľvyslancov členských krajín s cieľom zvážiť ďalší postup únie.

Poľský premiér Donald Tusk uviedol, že najnovší krok Minska nebude mať vplyv na stanovisko Varšavy o potrebe sankcií. Odmietol však povedať, ako by sa situácia mohla ďalej vyvinúť.

Rakúske ministerstvo zahraničných vecí si povolalo bieloruského veľvyslanca vo Viedni, ktorému chce znova zdôrazniť problematickú situáciu v oblasti ľudských práv v jeho krajine i požiadavku na prepustenie politických väzňov. "Vyžaduje si to európska solidarita," povedal hovorca šéfa rakúskej diplomacie Michaela Spindeleggera pre agentúru APA.

Nemecko odvolalo svojho veľvyslanca v Bielorusku na konzultácie do Berlína. "Čin proti Poľsku, čin proti Európskej únii je aj činom proti nám, Nemcom," vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle v Bruseli. "Toto rozhodnutie Bieloruska nás poburuje," dodal s tým, že EÚ sa nenechá zastrašiť ani rozdeliť. Lukašenko utláča svoj ľud a čoraz viac sa vzďaľuje od demokracie, "je posledný diktátor, ktorého v Európe máme", dodal Westerwelle.

1 3 5 12 20 gon juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA