EÚ v princípe podporuje návrh Srbska v spore okolo colných pečiatok Kosova

Belehrad 16. augusta (TASR) – Európska únia "v princípe" podporuje návrh Srbska na riešenie sporu o colné pečiatky Kosova. S odvolaním sa na zdroje srbských vyjednávačov to v dnešnom vydaní tvrdí denník Blic.

Rozhovory medzi zástupcami Belehradu a EÚ sa konali ešte v júni a júli, dodali noviny podľa agentúry APA.

Na pečiatkach by mal byť nápis "Colný úrad Kosovo" alebo "Colný úrad Peč, Mitrovica, Priština". Iný návrh predpokladá nápis "Colná služba UNMIK-Kosovo" alebo "Colná služba EULEX-Kosovo".

Srbskí vyjednávači "za žiadnych okolností" neprijmú nápis "Colný úrad Kosovskej republiky" a Srbsko v žiadnom prípade neuzná nezávislosť Kosova, uviedol Blic v pondelkovom vydaní.

Vedúci tímu srbských vyjednávačov Borislav Stefanovič sa k tvrdeniam novín odmietol vyjadriť. Riešenie bude podľa neho známe začiatkom septembra, keď majú v Bruseli pokračovať rozhovory medzi Belehradom a Prištinou.

Azem Vllasi, poradca kosovského premiéra Hashima Thaciho, vyhlásil, že návrhy sú pre Prištinu "neprijateľné". Jeden štát nemôže mať viacero colných pečiatok a "okrem toho žiaden štát nemôže inej krajine navrhovať colné pečiatky," povedal.

Spor okolo kosovských colných pečiatok vyvolal nedávny pohraničný spor na severe Kosova. Belehrad zakázal dovoz kosovského tovaru do Srbska, keďže neuznáva kosovské colné pečiatky.

Vláda v Prištine v polovici júla zakázala dovoz tovaru zo Srbska. Aby dodržiavanie zákazu presadila, 25. júla vyslala špeciálnu policajnú jednotku, ktorá obsadila dva hraničné priechody, kde s príslušníkmi jednotky EULEX slúžili srbskí colníci. Tí srbský tovar cez hranice púšťali.

Na prevažne srbskom severe Kosova následne vypukli násilnosti. Hraničné priechody potom obsadili vojaci mierovej jednotky KFOR a otvorené sú len pre osobnú dopravu a humanitárne zásielky.

5 20 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA