Británia: Corbyn si nevie predstaviť, že by labouristi bojovali za odchod z EÚ

Londýn 17. septembra (TASR) - Novozvolený vodca britskej opozície Jeremy Corbyn si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by jeho Labouristická strana v nadchádzajúcom referende bojovala za odchod z Európskej únie. Zmiernil tak obavy, že bude nútiť svoju stranu, aby zaujala euroskeptický postoj. Konzervatívny premiér David Cameron chce pre Britániu vyjednať nové, priaznivejšie podmienky ...

Londýn 17. septembra (TASR) – Novozvolený vodca britskej opozície Jeremy Corbyn si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by jeho Labouristická strana v nadchádzajúcom referende bojovala za odchod z Európskej únie. Zmiernil tak obavy, že bude nútiť svoju stranu, aby zaujala euroskeptický postoj.

Konzervatívny premiér David Cameron chce pre Britániu vyjednať nové, priaznivejšie podmienky členstva v 28-člennom bloku a plánuje usporiadať do konca roka 2017 referendum o tom, či by krajina mala zotrvať v únii, alebo ju opustiť.

Odkedy bol Corbyn v sobotu zvolený za predsedu labouristov, vysiela strana zmiešané správy o tom, za čo bude bojovať v kampani pred referendom. Jej vysokí predstavitelia zaujali zdanlivo rozdielne postoje, analyzovala dnes agentúra Reuters.

Postoj labouristov by pritom mohol byť rozhodujúci pre hlasovanie Britov o tom, či má Spojené kráľovstvo zostať členom EÚ.

Corbyn v rozhovore pre BBC odpovedal na otázku, či si vie prestaviť situáciu, že by labouristi viedli kampaň za odchod Británie z EÚ. “Nie, to si neviem predstaviť.”

“To, proti čomu som bol a naďalej som, je myšlienka, že by David Cameron mohol chodiť po Európe a vzdať sa práv pracujúcich, vzdať sa ochrany životného prostredia, vzdať sa celej kopy vecí, ktoré sú veľmi dôležité,” dodal.

Corbyn zdôraznil, že chce, aby sa Európa viac venovala sociálnym veciam než tomu, aby sa stala útočiskom voľného trhu.

1 žab dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA