Británia je presvedčená, že sa nájde riešenie na pomoc Grécku aj mimo EFSM

Londýn/Brusel 15. júla (TASR) - Britský premiér David Cameron je presvedčený, že sa nájde vhodné riešenie na zabezpečenie preklenovacieho úveru pre Grécko bez toho, aby to museli riešiť britskí daňoví poplatníci. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala hovorkyňu britského premiéra. Európska komisia navrhuje, aby sa Grékom poskytol preklenovací úver vo výške 7 miliárd eur, ktorý by ...

Londýn/Brusel 15. júla (TASR) – Britský premiér David Cameron je presvedčený, že sa nájde vhodné riešenie na zabezpečenie preklenovacieho úveru pre Grécko bez toho, aby to museli riešiť britskí daňoví poplatníci. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala hovorkyňu britského premiéra.

Európska komisia navrhuje, aby sa Grékom poskytol preklenovací úver vo výške 7 miliárd eur, ktorý by krajine pomohol riešiť jej finančné potreby v najbližších dňoch. Na zabezpečenie úveru navrhuje využiť Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSM), teda dočasný euroval, ktorý vznikol v roku 2010 a ktorý využili na riešenie svojich finančných problémov napríklad Írsko a Portugalsko. Za pôžičky z EFSM však ručia všetky krajiny EÚ, a to sa štátom, ktoré nie sú členmi eurozóny, nepáči. Najväčšími odporcami využitia EFSM sú Británia a Česká republika.

Ako uviedla hovorkyňa britského premiéra, Británia dala jasne najavo, že peniaze britských daňových poplatníkov nemieni použiť na financovanie Grécka, ktoré je krajinou eurozóny. Dodala, že s využitím EFSM nesúhlasia ani mnohé ďalšie krajiny a verí, že je viacero iných riešení, ktoré by bolo možné uplatniť na pomoc Grécku.

Podľa agentúry AP pritom Atény potrebujú peniaze už v pondelok 20. júla, keď musia Európskej centrálnej banke (ECB) splatiť 3,5 miliardy eur. Preklenovací úver by Gréci vyplatili z peňazí, ktoré získajú v rámci tretieho záchranného programu.

1 2 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA