Británia: Kráľovná predstaví v parlamente plány vlády týkajúce sa referenda o EÚ

Londýn 27. mája (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. prednesie dnes na poludnie v novozvolenom britskom parlamente prejav, ktorý pre ňu pripravila vláda ministerského predsedu Davida Camerona. Predstaví v ňom plány vlády, ako chce splniť predvolebné sľuby, vrátane návrhu legislatívy na usporiadanie referenda do roku 2017 o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii, informovali svetové ...

Londýn 27. mája (TASR) – Britská kráľovná Alžbeta II. prednesie dnes na poludnie v novozvolenom britskom parlamente prejav, ktorý pre ňu pripravila vláda ministerského predsedu Davida Camerona.

Predstaví v ňom plány vlády, ako chce splniť predvolebné sľuby, vrátane návrhu legislatívy na usporiadanie referenda do roku 2017 o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii, informovali svetové tlačové agentúry.

Cameronovi konzervatívci získali v parlamentných voľbách zo 7. mája prekvapivú väčšinu vo volenej, dolnej komore parlamentu, v dôsledku čoho má Britániu svoju prvú jednofarebnú konzervatívnu vládu od roku 1997. Konzervatívci vládli doteraz v koalícii s Liberálnymi demokratmi.

Cameron je pod tlakom, aby vysvetlil, kedy usporiada referendum o zotrvaní Británie v EÚ, čo bol významný bod jeho predvolebného programu, a aké zmeny chce ešte predtým presadiť vo vzťahu svojej krajiny k EÚ. Premiér hovorí, že dáva prednosť zotrvaniu kráľovstva v reformovanej EÚ, ale “ak sa únia nezmení, nie je nič vylúčené”.

Vážnosť, s akou predseda vlády berie svoje predvolebné sľuby, zdôrazní fakt, že už vo štvrtok dostane parlament na prerokovanie návrh legislatívy na usporiadanie zmieneného referenda. A David Cameron vyrazí na návštevy svojich partnerov v EÚ, ktorých chce presvedčiť, aby podporili reformu únie. Medzi prvými bude rokovať v Paríži s prezidentom Francoisom Hollandom a v Berlíne s kancelárkou Angelou Merkelovou.

1 2 žab dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA