Británia: Pätina konzervatívnych poslancov by v referende podporila odchod z EÚ

Londýn 2. októbra (TASR) - Až pätina poslancov z Konzervatívnej strany britského premiéra Davida Camerona by v očakávanom referende pravdepodobne hlasovala za odchod krajiny z Európskej únie. Informovala o tom dnes mimovládna organizácia Open Europe, ktorá svoj prieskum založila na verejných vyjadreniach poslancov a ich hlasovaní o záležitostiach EÚ. Z 330 konzervatívnych poslancov by v ...

Londýn 2. októbra (TASR) – Až pätina poslancov z Konzervatívnej strany britského premiéra Davida Camerona by v očakávanom referende pravdepodobne hlasovala za odchod krajiny z Európskej únie. Informovala o tom dnes mimovládna organizácia Open Europe, ktorá svoj prieskum založila na verejných vyjadreniach poslancov a ich hlasovaní o záležitostiach EÚ.

Z 330 konzervatívnych poslancov by v britskom parlamente 67 “rozhodne” hlasovalo za odchod z EÚ alebo sa k tomuto názoru prikláňa, zatiaľ čo 203 poslancov strany by mohlo hlasovať tak aj onak, uviedla Open Europe. Podľa agentúry Reuters to naznačuje rozsah rozkolu v Konzervatívnej strane.

Iba 14 konzervatívni poslanci sú pevne za to, aby Británia zostala v EÚ, a 44 poslancov sa k tomuto názoru prikláňa, dodala Open Europe.

V 21-člennej Cameronovej vláde je 12 konzervatívcov, ktorí môžu hlasovať tak aj onak, pričom piati sa prikláňajú k odchodu a štyria k zotrvaniu v únii.

Britský premiér sa usiluje vyjednať ešte pred referendom zmenu vzťahov Británie s EÚ. Vnútrostranícke nezhody vo veci EÚ prispeli k pádu dvoch predošlých konzervatívnych premiérov pred Cameronom, Margaret Thatcherovej a Johna Majora, pripomenula agentúra Reuters.

Podľa analytika inštitútu Open Europe Pawla Swidliackého počet nerozhodnutých poslancov ukazuje, “aké dôležité bude pre Camerona zabezpečiť komplexný a ambiciózny reformný balík v záujme toho, aby väčšina jeho strany, rovnako ako širšia verejnosť, považovali (jeho) odporúčanie zotrvať v EÚ za dôveryhodné”.

1 žab gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA