Premiér odhováral vlastných poslancov od podpory referenda o EÚ

Londýn 24. októbra (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes žiadal poslancov svojej Konzervatívnej strany, aby odvolali svoju podporu celonárodnému referendu o vystúpení krajiny z Európskej únie. Európsky blok a jeho ekonomickú krízu pritom prirovnal k domu, ktorý zachvátil požiar a potrebuje každého pomoc.

Zhruba 60 poslancov Cameronovej strany podpísalo výzvu na vyhlásenie plebiscitu o tom, či by Británia mala ostať v únii, opustiť ju alebo opätovne vyjednať podmienky svojho členstva. Vláda však nariadila svojim poslancom, aby hlasovali proti, inak budú čeliť disciplinárnemu konaniu.

Cameron vyzýval zákonodarcov, aby nehlasovali za referendum s tým, že "načasovanie je zlé" vzhľadom na aktuálnu európsku ekonomickú krízu.

"Keď horí dom vašich susedov, váš prvý podnet by mal byť pomôcť im zahasiť plamene – nielen zastaviť plamene dosahujúce váš vlastný dom," vyhlásil Cameron v dolnej snemovni. "Toto nie je čas na argumentáciu o odchode, nielen v ich záujme, ale aj našom."

Konzervatívny poslanec Bernard Jenkin, jeden z tých, ktorý referendum podporili, naopak uviedol, že väčšina Britov chce hlasovať o členstve v EÚ.

Dnešné parlamentné hlasovanie, ktoré vyvolala verejná petícia so 100.000 podpismi, je nezáväzné. Nemá šancu na úspech, keďže sú proti nemu ďalšie hlavné politické strany, akákoľvek vzbura v rámci konzervatívnej frakcie by však bola pre Camerona nepríjemná.

Európska otázka dlhodobo rozdeľuje Konzervatívnu stranu a aj vládnu koalíciu. Menší koaliční partneri – liberálni demokrati majú silno proeurópske postoje.

Zdroj: AP

2 hol juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA