Ashtonová a Füle znepokojení zatknutím Tymošenkovej

Brusel 8. augusta (TASR) – Vysoká komisárka EÚ pre spoluprácu a bezpečnosť Catherine Ashtonová a komisár pre rozširovanie a susedskú spoluprácu Štefan Füle dnes v spoločnom komuniké odsúdili zatknutie bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej.

"Sme silno znepokojení udalosťami, ktoré viedli k zatknutiu Julie Tymošenkovej, líderky strany Baťkivščyna," píše sa v spoločnom komuniké.

Ashtonová aj Füle pripomínajú, že Európska únia, ako aj ostatní medzinárodní partneri Ukrajiny, opakovane žiadali potrebu zákonného, férového a najmä nezávislého súdneho procesu aby sa tak predišlo podozreniam o selektívnej spravodlivosti na Ukrajine. Zatknutie bývalej premiérky však podľa nich spochybňuje existenciu právneho štátu na Ukrajine.

Vysokopostavení politici EÚ pripomenuli ukrajinskej strane, že takéto kroky nie sú v súlade s politickými štandardmi aké sa očakávajú od krajiny, ktorá chce podpísať asociačnú dohodu s EÚ.

"Vyzývame Ukrajinu aby rešpektovala princípy a spoločné hodnoty, ktoré sú základným pilierom nášho východného partnerstva," uviedli Ashtonová a Füle v spoločnom komuniké.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA