Brusel sa nemieša do rumunsko-bulharského sporu o morské hranice

Brusel 21. marca (TASR) – Krajiny, ktoré sa snažia o vstup do Európskej únie, dobre vedia, že jednou zo základných podmienok je vyriešenie vzťahov so susednými štátmi, uviedol dnes hovorca Európskej komisie (EK) Peter Stano v odpovedi na otázku, či EK sleduje rumunsko-bulharský spor o čiernomorskú demarkačnú líniu.

Rumunský minister zahraničných vecí Cristian Diaconescu v utorok oznámil, že jeho krajina má s Bulharskom neuzavretý pohraničný spor. Ide o úsek teritoriálnych vôd v dĺžke 17 kilometrov štvorcových. Rumunská aj bulharská diplomacia dnes uviedli, že obe krajiny riešia tento spor už vyše 20 rokov, pričom doteraz sa konalo 17 rokovacích kôl. Ďalšie kolo rokovaní na úrovni expertov bude tohto roku v Bukurešti.

"Regionálna spolupráca a dobré susedské vzťahy sú základom pre vstup každej krajiny do EÚ," uviedol v tejto súvislosti Peter Stano, hovorca komisára EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho. Odmietol konkretizovať situáciu v štátoch, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2007, s dodaním, že by šlo o špekulácie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA