Brusel v obave pred terorizmom predĺžil najvyšší stav ohrozenia na pondelok

Brusel 22. novembra (TASR) - Belgický premiér Charles Michel dnes večer po krízovom zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady oznámil, že pre Brusel a bruselský región zostáva aj naďalej v platnosti štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia, ktorý bol predĺžený aj na pondelok. Okrem výluk mestskej dopravy a obmedzenia obchodnej, kultúrnej a športovej činnosti sa vládne nariadenie týka aj škôl, ktoré v ...

Brusel 22. novembra (TASR) – Belgický premiér Charles Michel dnes večer po krízovom zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady oznámil, že pre Brusel a bruselský región zostáva aj naďalej v platnosti štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia, ktorý bol predĺžený aj na pondelok. Okrem výluk mestskej dopravy a obmedzenia obchodnej, kultúrnej a športovej činnosti sa vládne nariadenie týka aj škôl, ktoré v bruselskom regióne zostanú v pondelok zatvorené.

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia v bruselskom regióne sa týkajú pátrania úradov po dvoch teroristoch, ktorí majú priame spojenie s minulotýždňovými atentátmi v Paríži. Starosta bruselskej štvrte Schaerbeek Bernard Clerfayt dnes médiá upozornil, že dvojica na úteku disponuje zbraňami a možno aj výbušninami, pričom existuje riziko, že by títo muži mohli spáchať veľmi nebezpečné činy.

Belgické médiá Salaha Abdeslama a druhého muža, ktorého identitu zatiaľ úrady nezverejnili, už označili ako “kamikadze”.

Premiér po zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady pripomenul, že kým pre Brusel aj naďalej platí štvrtý stupeň ohrozenia, pre zvyšok krajiny platí tretí stupeň.

Šéf belgickej vlády zároveň pripomenul tri hlavné stratégie, podľa ktorých sa budú úrady v tejto situácii správať.

V prvom rade dôjde k posilneniu polície a armády v podobe dodatočných finančných prostriedkov. Úrady zachovajú doterajší postoj voči verejným miestam, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí – ako sú obchody a rôzne športové, kultúrne a verejné podujatia. Do tretice platí, že zodpovedné úrady budú venovať osobitnú pozornosť hromadnej doprave. Znamená to, že metro nebude premávať v Bruseli ani v pondelok a električky budú premávať po obmedzenej trase, ktorá nezahŕňa tunely.

Okrem týchto základných opatrení bezpečnostná rada odporučila, aby v bruselskom regióne zostali v pondelok uzavreté všetky školy – základné, stredné a tiež univerzity. Táto situácia sa týka aj štyroch Európskych škôl v Bruseli, ktoré spravuje Európska komisia, a do ktorých chodia deti zamestnancov euroinštitúcií.

Belgické médiá upozornili, že najvyšší stav ohrozenia bude mať značný negatívny dopad na ekonomiku hlavného mesta, najmä v sektore obchodu a služieb – o to viac, že Brusel už začal žiť predvianočnými nákupmi.

Medzitým, ako upozornila televízna stanica RTBF, niektoré veľké belgické podniky, úrady či bankové inštitúcie vyzvali svojich zamestnancov, aby kvôli teroristickým hrozbám pracovali z domu. Na druhej strane malé podniky, malé obchody, bary a kaviarne budú zrejme pokračovať vo svojej činnosti; podobne ako počas víkendu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) tth

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA