Cameron: Británia bude od EÚ požadovať nezvratné zmeny

Londýn 10. novembra (TASR) – Európska únia musí pristúpiť na "nezvratné zmeny", ktoré nanovo zadefinujú vzťahy Spojeného kráľovstva so zvyškom tohto bloku. Britský premiér David Cameron to dnes vyhlásil v súvislosti s referendom o budúcnosti členstva svojej krajiny v EÚ, ktoré plánuje uskutočniť do konca roka 2017.

Cameron tvrdí, že má záujem na zotrvaní Británie v EÚ, a to v prípade, že sa mu podarí vyjednať väčšiu autonómiu, informuje agentúra AP. Únia podľa neho musí okrem iného umožniť Britom obmedziť sociálne dávky pre imigrantov z iných členských krajín.

Svoje požiadavky dnes britský premiér vytýčil v rámci vystúpenia v Londýne, ale taktiež v liste, ktorý posiela do Bruselu stálemu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Londýn chce podľa Camerona dosiahnuť zmeny v celkovo štyroch oblastiach.

Súčasťou požiadaviek je zaistenie ochrany štátov EÚ stojacich mimo eurozóny, kam patrí aj Británia, obmedzenie byrokracie a posilnenie právomocí národných parlamentov. Británia navyše trvá na potrebe vzdorovať "zneužívaniu práva na slobodný pohyb a kontrolovať migráciu z EÚ" prostredníctvom obmedzovania prístupu prisťahovalcov k určitým sociálnym výhodám počas prvých štyroch rokov pobytu.

"Sme hrdý, nezávislý národ. A chceme, aby to tak zostalo," povedal Cameron a zdôraznil, že Británia požaduje "jasné, právne záväzné a nezvratné" oslobodenie od záväzku EÚ k vytváraniu "čoraz užšej únie".

2 svi dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA