Cameron: Británia sa nechce ocitnúť na okraji politického diania v Európe

Brusel 18. novembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a britský premiér David Cameron dnes po spoločnom stretnutí v Bruseli vyhlásili, že Európska únia musí urýchlene konať v záujme stabilizácie pomerov v eurozóne a zabezpečenia ekonomického rastu.

Britský premiér využil túto príležitosť na vyjadrenie obáv, aby sa Spojené kráľovstvo neocitlo na okraji európskeho diania po posilnení vzťahov vo vnútri eurozóny.

Obaja európski politici poukázali zároveň aj na potrebu ďalšieho rozvoja jednotného európskeho trhu a uviedli, že stabilizácia jednotnej meny euro je nevyhnutná pri hľadaní rýchlych a účinných opatrení na podporu ekonomického rastu v Európe a na vytváranie nových pracovných príležitostí.

Britský premiér svoj pobyt v Bruseli využil aj na vyjadrenie britských obáv z vývoja udalostí a posilňovania pomerov v takzvanom "užšom kruhu" členských krajín únie, ktoré môžu odsunúť Britániu na okraj diania. Cameron tým narážal na úvahy niektorých politikov z členských krajín eurozóny o potrebe akejsi dvojrýchlostnej Európy, kde sa jedna časť štátov môže integrovať rýchlejšie a úspešnejšie ako druhý blok štátov, ktorých nezodpovedné ekonomické správanie brzdí v rozmachu ekonomicky úspešné štáty.

Cameronom vyslovené obavy prichádzajú krátko po tom, ako britský konzervatívny denník Daily Telegraph priniesol článok od dopisovateľov v Bruseli o tom, že Nemecko plánuje vytvoriť akýsi nový európsky orgán, ktorý bude priamo dozerať a riadiť ekonomiku členských krajín eurozóny. Hlavným cieľom má byť oklieštenie suverenity národných štátov, čo vydláždi cestu pre vznik európskeho superštátu s vlastnou daňovou politikou a s plánovačmi spoločného rozpočtu so sídlom v Bruseli.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA