Cameron ocenil pokrok lídrov eurozóny, ale upozornil na záujmy celej EÚ

Brusel 23. októbra (TASR) – Európskym politikom sa podarilo dosiahnuť pokrok ohľadom riešenia dlhovej krízy v Európe, ale je treba vyvinúť značné úsilie, aby sa naozaj dosiahla všeobecne prijateľná dohoda na stredajšom summite eurozóny. Po skončení dnešného summitu lídrov EÚ v Bruseli to vyhlásil britský premiér David Cameron.

"Môžeme povedať, že sa už črtajú spoločné prvky silného balíka opatrení," povedal Cameron. Britský premiér si dovolil adresnejšie vyhlásenia na adresu krízy v eurozóne, keďže preňho sa dnešný program rokovaní už skončil. Británia nie je členskou krajinou eurozóny a tak sa Cameron nezúčastňuje druhého kola rokovaní, summitu predstaviteľov 17 krajín eurozóny.

Cameron aj napriek slovám o badateľnom pokroku dodal, že to stále nie je dosť a lídri krajín menovej únie musia v rokovaniach pokročiť oveľa ďalej.

"Bol som dnes úprimný k mojim kolegom, keď som im povedal, že musia nájsť spoločný názor a prijať zodpovednosť za vlastnú menu," vyhlásil britský premiér. Chápe, že užšia fiškálna a ekonomická integrácia v rámci sedemnásťčlennej eurozóny je nevyhnutná, ale upozornil, že musia byť zachované a chránené aj záujmy ostatných krajín 27-člennej EÚ, ktoré nie sú v eurozóne, ako napríklad Británia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA