Cameron: Veľká Británia nemá v úmysle vystúpiť z Európskej únie

Londýn 12. decembra (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes ubezpečil, že jeho krajina zostane v Európskej únii napriek rozhodnutiu odmietnuť novú dohodu o sprísnení fiškálnych pravidiel.

"Británia zostáva plným členom EÚ a udalosti minulého týždňa na tom nič nemenia. Naše členstvo v EÚ má kľúčový význam pre naše národné záujmy. Sme v únii a chceme v nej byť," vyhlásil Cameron počas rozpravy v britskom parlamente.

Spojené kráľovstvo je podľa neho krajinou obchodu, ktorá potrebuje jednotný európsky trh kvôli investíciám či pracovným miestam.

Lídri EÚ s výnimkou Británie sa v piatok dohodli na sprísnení fiškálnych pravidiel a tesnejšej ekonomickej integrácii.

Európska komisia tak získa väčšie právomoci a bude nielen dozerať na dodržiavanie rozpočtovej disciplíny, ale aj trestať tých, ktorí ju porušia. Niektoré krajiny sa však obávajú, že v dôsledku toho prídu o časť svojej suverenity.

Británia sa odmietnutím dohody dostala v rámci európskej dvadsaťsedmičky do izolácie. Cameronovo odmietnutie dohody na bruselskom summite podrobili ostrej kritike aj koaliční liberálni demokrati. Podľa ich lídra Nicka Clegga premiérovo veto poškodilo britské záujmy.

1 2 20 rsc juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA