Cazeneuve: V polovici októbra bude v Paríži európska konferencia o migrácii

Brusel 20. augusta (TASR) - V polovici októbra sa v Paríži uskutoční európska konferencia o migrácii. Zúčastnia sa jej ministri vnútra a zahraničných vecí členských krajín EÚ, oznámil dnes večer v Berlíne francúzsky minister vnútra Benard Cazeneuve. Tlačová agentúra Belga uviedla, že Cazeneuve to oznámil počas návštevy Berlína po stretnutí so svojim nemeckým rezortným kolegom Thomasom de ...

Brusel 20. augusta (TASR) – V polovici októbra sa v Paríži uskutoční európska konferencia o migrácii. Zúčastnia sa jej ministri vnútra a zahraničných vecí členských krajín EÚ, oznámil dnes večer v Berlíne francúzsky minister vnútra Benard Cazeneuve.

Tlačová agentúra Belga uviedla, že Cazeneuve to oznámil počas návštevy Berlína po stretnutí so svojim nemeckým rezortným kolegom Thomasom de Maizierem. O konferencii zameranej na otázky migrácie Cazeneuve dnes hovoril aj s britskou ministerkou vnútra Theresou Mayovou počas podpisu francúzsko-britskej dohody o vyriešení utečeneckej krízy v prístavnom meste Calais.

Francúzsky minister spresnil, že po parížskej konferencii bude nasledovať podobné podujatie aj v Berlíne, pričom zmyslom oboch akcií je pripraviť sa čo najlepšie na európsky summit v La Vallette, ktorý je naplánovaný na november.

Summit na Malte bude hľadať čo najúčinnejší model spolupráce s africkými krajinami, z ktorých prúdi do Európy najviac nelegálnych migrantov. Európania chcú na summite vyzvať africké krajiny, aby zvýšili svoje úsilie a zabránili migrantom v pokuse prekonať za každú cenu Stredozemné more a aby implementovali do praxe dohody s krajinami EÚ o spätnom prijímaní nelegálnych utečencov.

De Maiziere v tejto súvislosti uviedol, že je “neprijateľné”, aby orgány EÚ aj naďalej spolupracovali súčasným pomalým tempom. Dodal, že pri prijímaní a realizácii potrebných rozhodnutí sa urobilo príliš málo. Podľa jeho slov by Európska komisia mala postupovať v súlade s readmisnými dohodami s krajinami, do ktorých sa môžu migranti vrátiť “bez strachu z prenasledovania”.

Francúzsky minister vnútra zároveň vyzval na harmonizáciu azylových zákonov v Európskej únii a ustanovenie “zoznamu bezpečných krajín na európskej úrovni”. Dodal, že by privítal, keby na európskej úrovni došlo k prehĺbeniu spolupráce na úrovni polície a spravodajských služieb, napríklad podľa modelu dnes podpísanej francúzsko-britskej zmluvy o situácii v Calais.

Dohodu medzi Londýnom a Parížom zameranú na zmiernenie utečeneckej krízy v Calais, ktorá znamená zintenzívnenie spolupráce oboch krajín v oblasti migrácie, dnes privítala aj Európska komisia, ktorá ju označila za model hodný nasledovania aj pre ostatné členské krajiny únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA