Česi by v referende odmietli zmluvu o fiškálnej zodpovednosti aj euro

Praha 22. januára (TASR) – Väčšina Čechov si myslí, že by sa o osude zmluvy EÚ o fiškálnej zodpovednosti malo rozhodnúť v referende, v ňom by ju však väčšina zúčastnených odmietla. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu spoločnosti SANEP, podľa ktorého by väčšina opýtaných odmietla aj vstup ČR do eurozóny, informovali agentúra Mediafax a portál tyden.cz.

Ak by sa referendum o pristúpení ČR k zmluve EÚ o fiškálnej zodpovednosti konalo, 56,7 percenta opýtaných by ju odmietlo a 43,3 percenta podporilo. Tohto referenda by sa aktuálne zúčastnilo 56,1 percenta občanov.

Ak by sa konalo referendum o vstupe ČR do eurozóny, 71,3 percenta opýtaných by sa vyslovilo proti. Za vstup by hlasovalo len 28,7 percenta respondentov.

Zo zistení spoločnosti SANEP vyplýva, že odmietavý postoj k dohode EÚ a najmä k vstupu ČR do eurozóny mohutnie s pribúdajúcimi negatívnymi správami o dlhovej kríze štátov eurozóny. Kritici dohody sa obávajú i straty suverenity ČR., pričom im nahráva najmä skutočnosť, že celé jej znenie ešte nie je známe.

V internetovom prieskume, ktorý sa uskutočnil 18.-21. januára, odpovedalo 6861 opýtaných vo veku 18-69 rokov.

12 hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA