Česká vláda sa sporí o zmluvu EÚ o rozpočtovej únii: ODS a VV chcú referendum

Praha 18. januára (TASR) – ODS a Veci verejné (VV) nepodporia bez referenda pristúpenie Česka k dohode Európskej únie o spoločných rozpočtových pravidlách. Po dnešnom rokovaní vlády to oznámil minister financií Miroslav Kalousek, ktorý je podpredsedom TOP 09. Tá s referendom nesúhlasí.

Podľa Kalouska stranu TOP 09 k podpore referenda koaličná zmluva nezaväzuje, strana je toho názoru, že rozhodnúť by mali politici. Premiér Petr Nečas bol iného názoru, podľa neho, "keď vláda rozhodne, všetci členovia sú povinní jej postoj obhajovať". A ODS a VV na dnešnom rokovaní vlády TOP 09 prehlasovali.

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) sa prikláňa k tomu, aby referendum bolo až pred vstupom do eurozóny, hoci spomenula aj možnosť usporiadať ho pred podpisom zmluvy. "Dôležité je, že vládu musí k podpisu zmluvy splnomocniť prezident," povedala pre iDNES.cz.

Proti vstupu do rozpočtovej únie je zásadne euroskeptický prezident Václav Klaus, pretože by vláda mohla prísť o možnosť rozhodovať o českom rozpočte.

Lidové noviny citovali vo štvrtok predsedu českej koaličnej strany TOP 09, ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga, ktorý pohrozil, že jeho strana opustí vládu, ak Česko nevstúpi do plánovanej rozpočtovej a hospodárskej únie. "Nebudem sedieť vo vláde, ktorá povedie Českú republiku mimo hlavný prúd európskej integrácie. Je naším bytostným záujmom sedieť pri stole a podieľať sa na zásadných rozhodnutiach, ktoré nás silno ovplyvňujú," zdôraznil.

Podľa premiéra Petra Nečasa rozhodne o postupe vlády obsah zmluvy, ktorý sa ešte stále mení, uviedla ČT24.

12 žab juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA