Chorvátski sudcovia sa už môžu odborne pripravovať na vstup do EÚ

Brusel 15. decembra (TASR) – Európska komisia podpísala dnes s Chorvátskom dohodu o pomoci pri príprave chorvátskeho súdnictva pred vstupom krajiny do EÚ v júli 2013.

V rámci dohody, podpísanej komisárkou EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovou a chorvátskym ministrom spravodlivosti Draženom Bošnjakovičom, sa Chorvátsko bude môcť zúčastňovať na programoch EÚ na podporu odbornej prípravy sudcov, advokátov a príslušníkov ostatných právnických profesií.

Dohoda prichádza krátko po tom, ako Chorvátsko 9. decembra podpísalo s Európskou úniou prístupovú zmluvu, ktorá mu otvorila cestu stať sa 28. členským štátom únie.

"Právo EÚ sa môže dotýkať všetkých príslušníkov právnických profesií v krajinách únie. Pochopenie práva EÚ je nevyhnutné na posilnenie priestoru spravodlivosti v únii a Európskej únie ako spoločenstva práva," uviedla európska komisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová.

Podľa komisárky dnes podpísaná dohoda umožní chorvátskym sudcom a prokurátorom zúčastňovať sa počas prístupovej fázy na projektoch európskej odbornej justičnej prípravy. To je súčasťou záverečnej prípravy Chorvátska na vstup do EÚ a pomôže občanom a podnikom v Chorvátsku čo najlepšie využívať svoje budúce členstvo v únii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA