Chorvátsko: Proti vstupu do EÚ demonštrovala tisícka ľudí

Záhreb 14. januára (TASR) – Viac ako tisíc Chorvátov dnes na hlavnom záhrebskom námestí demonštrovalo proti vstupu krajiny do EÚ a žiadalo odklad referenda o členstve plánovaného na budúci víkend.

Účastníci demonštrácie – stúpenci nacionalistických strán a vojnoví veteráni – niesli transparenty s nápismi "Milujem Chorvátsko, Nie EÚ". Popri demonštrácii odporcov vstupu sa v Záhrebe konalo aj zhromaždenie na podporu členstva Chorvátska v EÚ.

Chorvátsko prístupovú zmluvu podpísalo v decembri a členom únie sa má stať v roku 2013. Chorváti o členstve rozhodnú v referende 22. januára. Podľa najnovších prieskumov členstvo 4,5 miliónového Chorvátska podporuje približne 55 percent obyvateľov, proti je 34 percent. Odporcovia tvrdia, že krajina stratí identitu a členstvo v EÚ, ktorá čelí hlbokej hospodárskej kríze, jej nič neprinesie.

"Prečo by sme 20 rokov po tom, čo sme sa oddelili od Juhoslávie, vstupovali do organizácie, ktorá sa rozpadá?" spýtal sa Dean Golubič, aktivista proti členstvu v EÚ.

Chorvátska vláda pred referendom spustila kampaň za členstvo v únii. "Ak referendum uspeje, dostaneme vietor do plachiet," vyhlásila ministerka zahraničných vecí Vesna Pušičová na zhromaždení za členstvo v EÚ. Varovala, že v prípade neúspešného referenda čaká Chorvátsko veľa problémov.

Krajina čelí vlastným hospodárskym problémom, vrátane 17-percentnej nezamestnanosti a rozpočtovému deficitu 6,2 percenta HDP.

Zo šiestich bývalých juhoslovanských republík je členom EÚ len Slovinsko – od roku 2004.

Zdroj: AP

2 ari

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA