ČR: Opozičná strana Úsvit chce referendá o vystúpení z EÚ a odmietnutí kvót

Praha 29. septembra (TASR) - Členovia euroskeptickej opozičnej strany Úsvit-Národná koalícia predložili dnes v českom parlamente návrhy na usporiadanie referend o vystúpení Česka z EÚ a odmietnutí kvót, na základe ktorých majú byť imigranti prerozdelení medzi jednotlivými členskými štátmi. Podľa vyhlásenia straníckeho predsedu Miroslava Lidinského, ktoré cituje spravodajský portál iDNES. cz, ...

Praha 29. septembra (TASR) – Členovia euroskeptickej opozičnej strany Úsvit-Národná koalícia predložili dnes v českom parlamente návrhy na usporiadanie referend o vystúpení Česka z EÚ a odmietnutí kvót, na základe ktorých majú byť imigranti prerozdelení medzi jednotlivými členskými štátmi.

Podľa vyhlásenia straníckeho predsedu Miroslava Lidinského, ktoré cituje spravodajský portál iDNES.cz, túto iniciatívu pripravili v spolupráci so združením Blok proti islamu. “Neveríme našej vláde, že nás pred imigráciou a Bruselom ochráni… Prečo má Slovensko odvahu postaviť sa Bruselu a my nie? Chceme sa pripojiť k Veľkej Británii a EÚ jasne odkázať, že sa musí reformovať,” povedal Lidinský v Poslaneckej snemovni.

V referende o imigračných kvótach by mali účastníci odpovedať na dve otázky, a to či súhlasia s “nedodržiavaním akéhokoľvek právneho aktu EÚ o relokáciách žiadateľov o medzinárodnú ochranu”, a či súhlasia s podaním žaloby proti každému takémuto aktu na Súdnom dvore EÚ. V druhom referende sa chcú iniciátori opýtať Čechov, či sú za vystúpenie svojej krajiny z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Podľa Úsvitu-Národnej koalície by sa obe referendá mohli uskutočniť zhruba o rok a ich výsledky by mali byť záväzné. “Česká republika je suverénny štát, ktorý sa o seba dokáže postarať. Sú tu aj krajiny, ktoré v EÚ nie sú,” cituje iDNES.cz vyhlásenie predsedu poslaneckého klubu navrhovateľskej strany Marka Černocha.

Vypísanie záväzných referend si vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou členov dolnej i hornej komory parlamentu.

Česko počas rozhodovania o imigračných kvótach v Rade EÚ hlasovalo proti, a to spolu so Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom, zatiaľ čo Fínsko sa hlasovania zdržalo. Na rozdiel od Slovenska, ktoré chce rozhodnutie napadnúť na Súdnom dvore EÚ, česká vláda uprednostňuje podriadenie sa väčšine, podotýka iDNES.cz. Na vypísanie referenda v tejto súvislosti minulý týždeň vyzval taktiež bývalý český prezident Václav Klaus.

12 svi dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA