Csicsai: Schmallenbergov vírus nie je hrozbou pre Slovensko a strednú Európu

Brusel 23. januára (TASR) – Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriel Csicsai dnes pre TASR v Bruseli potvrdil, že priority polročného dánskeho predsedníctva v EÚ pre oblasť poľnohospodárstva sú zamerané na takzvanú zelenú ekonomiku a udržateľnosť rozvoja vidieka.

Prvé tohoročné zasadanie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo bolo dnes spestrené slávnostným podujatím, ktoré zorganizovala Európska komisia pri príležitosti 50. výročia spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

"Hlavným cieľom novej SPP v období 2014 až 2020 bude produkcia bezpečných potravín v EÚ, dostatočné množstvo a kvalita potravín, udržateľné riadenie prírodných zdrojov a rovnovážny rozvoj vidieckych oblastí," uviedol Csicsai.

Štátny tajomník spresnil, že snahou EÚ a jednotlivých členských štátov je, aby spoločná poľnohospodárska politika bola cielene zameranou, vyváženou a udržateľnou.

"To znamená, že jej nástroje musia byť jednoduché, efektívne a zodpovedať všetkým občanom Európskej únie," uviedol Csicsai.

Na dnešnom zasadaní predstaviteľov agrorezortu z krajín EÚ, zaujala aj správa holandskej delegácie o objavení sa nového typu vírusu, ktorý môže byť potenciálne nebezpečný.

Schmmallenbergov vírus je nebezpečný najmä pre chov prežúvavcov, keďže ohrozuje najmä ovce, ale aj hovädzí dobytok.

"Netreba strašiť spotrebiteľov ani obyvateľstvo. Objavil sa nový vírus, čo je pri vírusoch celkom bežná vec. Boli identifikované prípady úhynu mladých zvierat. Je to úplne nový vírus, čo si vyžaduje monitoring a prípadné opatrenia, keby sa náhodou niečo stalo," uviedol Csicsai. Poukázal, že zatiaľ sú známe iba niektoré ojedinelé prípady jeho výskytu v Holandsku, Belgicku a Nemecku. Slovenska a ani regiónu strednej Európy sa to netýka a nehrozí nám nová masová hrozba pri chove zvierat.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA