D. CAMERON: Pre Britániu je životne dôležité, aby zostala členom Európskej únie

Londýn 12. decembra (TASR) – Pre Britániu je životne dôležité, aby zostala členom Európskej únie (EÚ) napriek tomu, že sa rozhodla vetovať zmeny v európskych zmluvách. Vyhlásil to dnes v parlamente britský premiér David Cameron.

"Británia zostáva plným členom EÚ a víkendové udalosti na tom nič nemenia. Naše členstvo v EÚ je životne dôležité z hľadiska národných záujmov. Sme obchodným štátom a potrebujeme spoločný trh pre obchod, investície a pracovné miesta," pripomenul Cameron. "Sme v EÚ a chceme byť," dodal.

Británia sa ako jediný štát z 10 krajín EÚ mimo eurozóny nepripojila k novej medzivládnej dohode o sprísnení fiškálnych pravidiel a izolovala sa tak od zvyšných 26 štátov únie. To viedlo aj k roztržke v britskej vládnej koalícii. Podpredseda britskej vlády, liberálny demokrat Nick Clegg netajil, že ho rozhodnutie lídra konzervatívcov Camerona sklamalo.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v súvislosti s postojom Británie vyhlásil, že EÚ sa tak jasne rozdelila na dve časti.

Cameron v Dolnej snemovni na svoju obhajobu uviedol, že sa tak iba snaží chrániť britský finančný sektor. Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová totiž chcú zaviesť daň z finančných transakcií, čo Británia vytrvalo odmieta.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA