D. CHRENEK: Rok 2015 potvrdil, že žiadna krajina sama nevylieči problémy sveta

Bratislava 25. decembra (TASR) - Uplynulý rok podľa Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, opätovne potvrdil, že žiadna krajina nemôže sama vyliečiť celosvetové problémy a ani izolovane zvládnuť významné ekonomické, sociálne a bezpečnostné výzvy. Ako poukázal, Európska únia (EÚ) ostáva napriek výzvam aj naďalej najsilnejšou svetovou ekonomikou, najväčšou obchodnou ...

Bratislava 25. decembra (TASR) – Uplynulý rok podľa Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, opätovne potvrdil, že žiadna krajina nemôže sama vyliečiť celosvetové problémy a ani izolovane zvládnuť významné ekonomické, sociálne a bezpečnostné výzvy. Ako poukázal, Európska únia (EÚ) ostáva napriek výzvam aj naďalej najsilnejšou svetovou ekonomikou, najväčšou obchodnou veľmocou, najvýznamnejším poskytovateľom rozvojovej pomoci aj lídrom v boji proti negatívnym dosahom klimatických zmien.

Situáciu v EÚ, ako aj vo svete v roku 2015 označil za značne komplikovanú. “Na jednej strane sme zaznamenali pozitívny vývoj v ekonomike, stabilizáciu eurozóny, úspešný štart Junckerovho investičného plánu, Energetickej únie, Jednotného digitálneho trhu, ako aj dôležité celosvetové dohody o udržateľnom rozvoji a klimatických zmenách. Na druhej strane za východnými i južnými hranicami EÚ pokračovali ozbrojené konflikty, do Európy prúdili státisíce utečencov, európske metropoly boli zasiahnuté teroristickými útokmi, viaceré krajiny bojovali s hospodárskymi ťažkosťami a klimatické zmeny spôsobili častejšie živelné katastrofy,” skonštatoval Chrenek.

Upozorňuje, že mnohým z týchto výziev bude Európa čeliť aj v budúcom roku. Kľúčom pre ich úspešné zvládnutie má byť pochopenie členských krajín, že ich dokážu zvládnuť len spoločnými silami. “Pre Európsku komisiu však nie je dôležité len hasenie kríz, ale aj uskutočňovanie dôležitých reforiem. Reformy by mali naplniť to, čo od Európskej únie očakávajú jej občania – zabezpečenie bezpečného priestoru bez vnútorných hraníc, vzájomnú spoluprácu a ekonomickú prosperitu,” doplnil Chrenek.

Pripomenul, že budúci rok bude mať osobitnú príchuť aj pre Slovensko. V druhej polovici roka SR prevezme úlohu predsedníckej krajiny v Rade EÚ. “Po prvýkrát vo svojej histórii si bude môcť na vlastnej koži vyskúšať, ako náročné je hľadať konsenzus medzi často rôznorodými záujmami členských krajín. Bude to veľká príležitosť nielen pre zviditeľnenie krajiny v Európe i vo svete, ale aj pre potvrdenie toho, že Slovensko je súčasťou jadra európskej integrácie a konštruktívnym členom Únie,” uzavrel.

ala pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA