Ďalšie družice systému Galileo vynesú na orbitu francúzske rakety

Brusel 2. februára (TASR) – Európska komisia oznámila, že v Londýne dnes došlo k podpisu ďalších zmlúv o dodávke družíc a nosných rakiet pre európsky vesmírny navigačný program Galileo. Podpredseda Európskej komisie Antonio Tajani tvrdí, že to urýchli realizáciu vesmírneho programu EÚ, ktorý má začať fungovať v roku 2014.

Celkovo sa v Londýne podpísali tri zmluvy. Zmluva s nemeckou spoločnosťou OHB System AG o dodávke ôsmich satelitov v cene okolo 250 miliónov eur, zmluva s francúzskou spoločnosťou Arianespace s možnosťou rezervácie až troch vypustení satelitov prostredníctvom nosnej rakety Ariane 5 (rezervačný poplatok vo výške 30 miliónov eur) a zmluva s francúzskou spoločnosťou Astrium SAS, ktorou sa má terajšia nosná raketa Ariane 5 uspôsobiť na súčasné vynesenie štyroch satelitov programu Galileo na obežnú dráhu. Odhadovaná výška tretej dohody je 30 miliónov eur.

V súčasnosti sa satelity Galileo vypúšťajú po dvoch na ruských raketách typu Sojuz. Vďaka vysoko konkurencieschopnému návrhu zmluvného dodávateľa a zvýšeniu počtu satelitov, ktoré sa vypustia na obežnú dráhu do roku 2014, je EK schopná urýchliť tento proces. „Dnešný podpis zmlúv je znamením, že jednotlivé kroky pri zavádzaní programu Galileo sa vykonávajú načas a v medziach rozpočtu. Som hrdý na to, že sme dokázali urýchliť dodávku satelitov a nosných rakiet. To znamená, že v roku 2014 budú môcť Európania využívať možnosti kvalitnejšej satelitnej navigácie poskytovanej programom Galileo,“ uviedol podpredseda EK zodpovedný za priemysel a podnikanie Antonio Tajani.

Komisár spresnil, že uzavreté dohody dokazujú, že európsky vesmírny priemysel je vysoko konkurencieschopný a že dokáže realizovať taký ambiciózny technologicky náročný program akým Galileo nepochybne je.

Po svojom sprevádzkovaní navigačný systém Galileo umožní používateľom dozvedieť sa ich presnú polohu v čase a priestore, rovnako ako GPS, avšak s väčšou presnosťou a spoľahlivosťou. Program Galileo, ktorý bude pod európskou civilnou kontrolou, bude kompatibilný a v prípade niektorých jeho služieb aj interoperabilný s americkým GPS a ruským systémom Glonass, bude však od nich nezávislý.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA