Dánske predsedníctvo podporí rozširovací proces EÚ

Kodaň 11. januára (TASR) – Dánsky minister zahraničných vecí Villy Sövndal dnes v Kodani zopakoval slová svojho kolegu vo vláde, ministra pre európske záležitosti Nicolaia Wammena, že súčasná ekonomická kríza nesmie zatieniť proces rozširovania Európskej únie. Dánske predsedníctvo v EÚ chce dosiahnuť úspechy aj v tejto oblasti.

Novinári, ktorí pri príležitosti preberania polročného predsedníctva v EÚ dostali pozvanie od dánskej vlády, sa šéfa dánskej diplomacie pýtali predovšetkým na tri krajiny pri procese rozširovania – Turecko, Srbsko a Moldavsko.

"Dánska vláda nepodporuje pri procese rozširovania existenciu dvojakých štandardov, ale dôležité je, aby všetky krajiny splnili požadované kritériá na vstup," povedal Sövndal, čím sa snažil odpovedať najmä na otázky smerované na Turecko.

Uviedol, že vstup Turecka do EÚ určite nie je záležitosťou najbližších rokov, pretože Ankara má ešte veľa práce pri dosahovaní potrebných kritérií.

Minister Wammen v pondelok naznačil, že EÚ aj Turecko majú veľa spoločných cieľov a určite sa v rámci prístupového procesu dá v najbližších šiestich mesiacoch dosiahnuť výraznejší pokrok, ale dodal, že na tomto poli sa nedajú očakávať nijaké zázraky.

Srbsko neuspelo s udelením štatútu kandidátskej krajiny počas decembrového summitu EÚ a očakáva, že sa tak stane vo februári tohto roku. Šéf dánskej diplomacie odmietol špekulácie niektorých novinárov, že po Srbsku nastane dlhá prestávka v rámci rozširovania únie.

"Dánsko podporuje vstup Srbska a Čiernej Hory do EÚ a dúfam, že tento proces bude pokračovať ešte v tomto desaťročí aj naďalej. Aj s ďalšími krajinami zo západného Balkánu," uviedol minister.

Sövndal zároveň upozornil, že Srbsko preukázalo veľa dobrej vôle pri spolupráci s Medzinárodným trestným súdom v Haagu i pri prijímaní potrebných reforiem, ale musí presvedčiť najmä vo vzťahoch s Kosovom a zabezpečiť, aby na spornej etnickej hranici v severnom Kosove nedochádzalo k novým násilným incidentom.

V prípade Moldavska, ktoré je súčasťou programu Východné partnerstvo, dánsky minister uviedol, že takisto v prípade tejto krajiny bude zohrávať úlohu dobrá pripravenosť a splnenie všetkých potrebných kritérií.

Európske ambície Moldavska sú však spomaľované "zmrazeným konfliktom" v Podnestersku. Nové kolo mierových rokovaní sa má začať onedlho a už aj s účasťou Nemecka. Sövndal však úprimne a otvorene priznal, že o tomto konflikte nič nevie a preto nebude komentovať prípadné šance Moldavska po možnom vyriešení podnesterskej otázky.

Ohľadom ostatných krajín Východného partnerstva povedal, že medzi vysoké priority EÚ patrí politický vývoj na Ukrajine a tiež situácia v Bielorusku si vyžaduje neustálu pozornosť únie. Naznačil pritom, že EÚ musí reagovať na zhoršovanie situácie ľudských práv v tejto krajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA