Dánsko: Vláda chce vypísať referendum o prijatí obrannej politiky EÚ

Kodaň 5. augusta (TASR) - Dánska vláda dnes ohlásila zámer vypísať referendum o zrušení výnimky z uplatňovania spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ, čo by Kodani umožnilo podieľať sa na rozhodovaní a plánovaní v tejto oblasti. Podľa vyjadrenia dánskeho ministra obrany Carla Holsta pre denník Information, ktoré citovala agentúra Reuters, bude takýto krok v súlade s odporúčaním ...

Kodaň 5. augusta (TASR) – Dánska vláda dnes ohlásila zámer vypísať referendum o zrušení výnimky z uplatňovania spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ, čo by Kodani umožnilo podieľať sa na rozhodovaní a plánovaní v tejto oblasti.

Podľa vyjadrenia dánskeho ministra obrany Carla Holsta pre denník Information, ktoré citovala agentúra Reuters, bude takýto krok v súlade s odporúčaním parlamentného výboru pre obranu, prípadný termín hlasovania však nespomenul. Hovorca vládnucich liberálov Peter Juel Jensen povedal, že by sa malo uskutočniť krátko po inom referende, ktoré sa bude týkať dánskej výnimky z uplatňovania pravidiel EÚ v oblasti súdnictva.

Dánsko, ktoré je členom EÚ i NATO, získalo predmetné výnimky v súvislosti s opakovaným referendom o Maastrichtskej zmluve v roku 1993. Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen koncom júna krátko po svojom nástupe do funkcie vyhlásil, že ľudové hlasovanie o ukončení výnimky v oblasti súdnictva sa neuskutoční v marci 2016, ako bolo plánované, ale už pred koncom roka 2015.

Agentúra Reuters uvádza, že obe referendá budú pozorne sledované v celej EÚ, keďže predchádzajú hlasovaniu Britov o budúcej podobe členstva svojej krajiny. Podobné referendum predtým presadzovala pravicová Dánska ľudová strana, ktorá po júnových voľbách zostala v opozícii.

1 20 svi hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA