Delič: Chceme za čo najlepších okolností získať štatút kandidátskej krajiny

Brusel 28. novembra (TASR) - Srbský vicepremiér Božidar Delič sa dnes v Bruseli stretol s veľvyslancami členských krajín Európskej únie, aby ich požiadal o podporu pri hlasovaní o udelení štatútu kandidátskej krajiny, k čomu by malo dôjsť na summite EÚ 9. decembra.

Brusel 28. novembra (TASR) – Srbský vicepremiér Božidar Delič sa dnes v Bruseli stretol s veľvyslancami členských krajín Európskej únie, aby ich požiadal o podporu pri hlasovaní o udelení štatútu kandidátskej krajiny, k čomu by malo dôjsť na summite EÚ 9. decembra.

"Požiadal som v menej našej krajiny všetkých veľvyslancov o podporu ich krajín na získanie štatútu kandidátskej krajiny," povedal Delič po ukončení stretnutia s diplomatmi EÚ. Srbský podpredseda vlády vyjadril spokojnosť so skutočnosťou, že počas rokovaní sa mu dostalo ubezpečenia od mnohých diplomatov, že Srbsko bude mať podporu ich štátov, ale ako dodal, niektoré krajiny váhajú s odpoveďou kvôli prebiehajúcim rozhovorom medzi Belehradom a Prištinou.

"Nie je to žiadne prekvapenie, keď poviem, že ďalšie krajiny uviedli, že očakávajú ďalší pokrok v technických rozhovoroch, aby bola ich odpoveď pozitívna keď dôjde k hlasovaniu o našej kandidatúre," povedal Delič.

Ohľadom ďalšieho kola technických rozhovorov, ktoré budú pokračovať už v túto stredu, 1. decembra, srbský politik vyjadril nádej, že sa bude dať nadviazať v už doteraz dosiahnutých bodoch, pričom nový pokrok sa podľa neho dá očakávať najmä v otázke regionálneho zastúpenia kosovských lídrov.

"Myslím si, že Srbsko má dobrú šancu, ale to, čo sa stalo počas tejto noci a dnes ráno na severe Kosova ukazuje, že je nevyhnutné, aby sa situácia na blokovanom hraničnom priechode upokojila, aby došlo k zníženiu napätia a aby Srbsko 9. decembra za čo najlepších okolností predstavilo svoju žiadosť o získanie štatútu kandidátskej krajiny," povedal Delič.

Dnes v skorých ranných hodinách po potýčkach pri odstraňovaní barikády na ceste medzi mestami Kosovská Mitrovica a Zubin Potok dvaja vojaci jednotiek NATO v Kosove (KFOR) utrpeli strelné zranenia. K incidentu došlo pri zrážkach s kosovskými Srbmi po zbúraní barikády pri dedine Jagnjenica na severe Kosova. Vojaci KFOR boli nemeckej a rakúskej národnosti.

"Krajiny, ktoré v rámci KFOR majú vojakov na severe Kosova očakávajú, že ich vojaci už viac nebudú v zóne ohrozenia. A takisto aj Srbsko očakáva, že Srbi žijúci na severe Kosova nebudú vystavení nejakému ohrozeniu. To je náš spoločný záujem, aby sa našlo riešenie pre zablokované hraničné priechody a aby sa už nikto nevystavoval zbytočným hrozbám," povedal Delič o najnovších incidentoch

V tejto súvislosti podpredseda srbskej vlády privítal list, ktorý švédsky šéf diplomacie zaslal predstaviteľom Európskej komisie a v ktorom vyzýva EÚ na dodatočné mierové rozhovory o severnom Kosove.

"Nevidel som ten list, lebo Srbsko nie je členom EÚ, ale viem o tejto myšlienke vďaka nášmu nedávnemu stretnutiu s Bildtom," povedal Delič a dodal, že tento plán je v súlade s myšlienkou prezidenta Borisa Tadiča, ktorú predstavil na Valnom zhromaždení OSN v septembri, čiže Srbsko tento nápad vníma ako správny krok dopredu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA