Diplomati: EÚ chystá v priebehu niekoľkých týždňov nové sankcie voči Iránu

Brusel 10. novembra (TASR) - Európska únia by mohla pripraviť nový balík sankcií voči Iránu a to už v najbližších týždňoch, povedal dnes pre tlačovú agentúru Reuters nemenovaný diplomat EÚ. Dôvodom je znepokojivá správa expertov Organizácie Spojených národov o pokroku iránskeho jadrového programu, ktorý islamskej republike umožňuje zhotoviť atómové zbrane. Dohoda o sankciách ešte nie je ...

Brusel 10. novembra (TASR) – Európska únia by mohla pripraviť nový balík sankcií voči Iránu a to už v najbližších týždňoch, povedal dnes pre tlačovú agentúru Reuters nemenovaný diplomat EÚ. Dôvodom je znepokojivá správa expertov Organizácie Spojených národov o pokroku iránskeho jadrového programu, ktorý islamskej republike umožňuje zhotoviť atómové zbrane.

Dohoda o sankciách ešte nie je dosiahnutá, ale podľa nemenovaného diplomata prebiehajú intenzívne výmeny názorov medzi členskými štátmi EÚ za účelom dohodnúť sa na finálnom znení textu sankcií. Tieto plány by mali byť ukončené už v najbližších dvoch-troch týždňoch, tak, aby bol text dohody hotový do 1. decembra, keď sa v Bruseli stretnú ministri zahraničných vecí únie a mohli by na tomto stretnutí schváliť nový zoznam sankcií voči Iránu.

“Experti rokujú o rôznych návrhoch, ale je ťažké predvídať výsledky týchto debát,” povedal európsky diplomat pre Reuters a dodal, že ukončenie rokovaní vedených na diaľku je momentálne v nedohľadne, kým ďalší jeho kolega uviedol dátum 1. december ako deň možného uvalenia sankcií.

Chystané sankcie by mali byť významnou súčasťou diplomatického úsilia Západu v jeho tlaku na iránsky režim, ktorý sa podľa najnovších správ pozorovateľov z OSN a spravodajských služieb niektorých štátov EÚ, priblížil nebezpečne blízko k možnosti vyrábať vlastné atómové zbrane.

Vlády krajín EÚ by radšej ako svoj vlastný zoznam sankcií uprednostnili silný spoločný názorový front vo vnútri OSN, čiže všeobecnú podporu sankciám, ktoré OSN uvalila na Irán, avšak takýto krok je ťažko predstaviteľný pre odmietavé stanovisko Ruskej federácie a Číny, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA