DOPRAVA: Česi, Rakúšania a Holanďania sa spojili proti nemeckému mýtu

Praha 12. júna (TASR) - Rakúsky minister dopravy Alois Stöger vyzval svojho nemeckého rezortného kolegu Alexandra Dobrindta, aby v Nemecku pozastavil zavedenie mýta, lebo zákon o ňom odporuje úniovému právu. Informuje o tom český portál E15. K požiadavke Rakúska sa pripojili Česko a Holandsko.

Praha 12. júna (TASR) – Rakúsky minister dopravy Alois Stöger vyzval svojho nemeckého rezortného kolegu Alexandra Dobrindta, aby v Nemecku pozastavil zavedenie mýta, lebo zákon o ňom odporuje úniovému právu. Informuje o tom český portál E15. K požiadavke Rakúska sa pripojili Česko a Holandsko.

Na štvrtkovej (11.6.) Rade EÚ v Luxemburgu hovoril Stöger aj s eurokomisárkou pre dopravu Violetou Bulcovou. Nemecké médiá v máji informovali, že Európska komisia (EK) sa chce proti zákonu o mýte pre osobné autá, ktorý sa bude prakticky vzťahovať len na cudzincov, obrátiť na Súdny dvor EÚ.

Nemecko sa chystá zaviesť mýto na budúci rok. Platiť by malo pre zahraničných šoférov, lebo Nemcom sa o ročný poplatok za používanie diaľnic zníži daň z motorového vozidla. Kritizuje sa práve zvýhodnenie Nemcov, lebo je to diskriminácia cudzincov.

Stöger dnes povedal, že nielen rakúski právnici považujú nemecké mýto za nezlučiteľné s európskym právom. Preto očakáva, že EK dá nemecký zákon na súd a “pokiaľ tak neurobí, čo nepredpokladám, budeme žalovať my”.

12 jns gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA