E. NOWOTNY: ECB musí konať, inflácia je dlhodobo príliš nízka

Viedeň 2. novembra (TASR) - Z dôvodu dlhodobo nízkej inflácie v eurozóne sa Európska centrálna banka (ECB) nachádza pod tlakom, domnieva sa člen Rady guvernérov ECB a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny. Informovala o tom agentúra Reuters. "ECB musí konať," uviedol Nowotny v rozhovore pre denník Kleine Zeitung.

Viedeň 2. novembra (TASR) – Z dôvodu dlhodobo nízkej inflácie v eurozóne sa Európska centrálna banka (ECB) nachádza pod tlakom, domnieva sa člen Rady guvernérov ECB a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny. Informovala o tom agentúra Reuters.

“ECB musí konať,” uviedol Nowotny v rozhovore pre denník Kleine Zeitung. Týmto spôsobom odpovedal na otázku, či ECB uvažuje o rozšírení programu nákupu dlhopisov. Upozornil však na to, že ešte nepadlo žiadne rozhodnutie. Nowotny v prebiehajúcej diskusii požaduje opatrnosť a politiku pokojnej ruky.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne stagnujú. ECB chce zabrániť tomu, aby začali na širokom fronte klesať, teda aby sa ekonomika dostala do deflácie. V prípade roztočenia deflačnej špirály spotrebitelia odkladajú nákupy a firmy investície, pretože počítajú s poklesom cien, čo má negatívny vplyv na rast ekonomiky.

Prezident ECB Mario Draghi vyhlásil, že centrálna banka je pripravená v decembri prijať ďalšie stimulačné opatrenia, kam patrí aj zvýšenie programu nákupu dlhopisov. Banka pôvodne plánovala prostredníctvom programu napumpovať do ekonomiky eurozóny do septembra 2016 asi 1,1 bilióna eur.

1 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA