ECB: Dlhová kríza ohrozuje euro

Frankfurt nad Mohanom 22. septembra (TASR) – Projekt spoločnej európskej meny je ohrozený pre prehnané výdavky členských štátov a ich následné problémy s dlhmi. Vyplýva to z najnovšej štúdie Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorej sa autorsky spolupodieľal aj člen jej predstavenstva Jürgen Stark.

"Hrozí, že prehlbujúca sa fiškálna nerovnováha v eurozóne ako celku, a zúfalá situácia niektorých členských štátov podkope stabilitu, rast a zamestnanosť, ako aj udržateľnosť menovej únie samotnej," pokračuje správa.

Podľa štúdie, ktorú ECB zverejnila, ale výslovne nepodporila, krajiny porušujúce maastrichtské kritériá by mali presunúť svoje právomoci v ekonomickej oblasti na Európsku úniu.

Dokument tiež vyzýva na posilnenie spoločnej finančnej vlády eurozóny, a to aj takými prostriedkami, ako je nútená správa v prípade, že krajiny nedodržiavajú rozpočtové kritériá.

Okrem Starka, ktorý je hlavným ekonómom ECB, a netají sa tým, že je proti tomu, aby banka nakupovala dlhopisy problematických krajín, sú autormi štúdie Ludger Schuknecht, Philippe Moutot a Philipp Rother.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA