ECB použije všetky dostupné prostriedky v boji s dlhodobo nízkou infláciou

Mexiko/Riga 28. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) podľa odhadov jej popredných predstaviteľov použije v boji s dlhodobo nízkou infláciou všetky dostupné prostriedky. Informovala o tom agentúra Reuters. Pre dôveryhodnosť centrálnej banky je dôležité, aby tempo rastu spotrebiteľských cien dosiahlo inflačný cieľ banky na úrovni tesne pod dvoma percentami, uviedol hlavný ekonóm ECB ...

Mexiko/Riga 28. októbra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) podľa odhadov jej popredných predstaviteľov použije v boji s dlhodobo nízkou infláciou všetky dostupné prostriedky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pre dôveryhodnosť centrálnej banky je dôležité, aby tempo rastu spotrebiteľských cien dosiahlo inflačný cieľ banky na úrovni tesne pod dvoma percentami, uviedol hlavný ekonóm ECB Peter Praet dnes v Rige. Podľa člena Výkonnej rady ECB Benoita Coeureho môže prísť aj k ďalšiemu zníženiu depozitnej sadzby, ktorá sa aktuálne nachádza na úrovni -0,20 %. Existujú však aj hlasy, ktoré podporujú zvýšenie programu nákupu aktív.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň signalizoval, že banka môže v prípade potreby ešte viac uvoľniť menovú politiku. Rada guvernérov na svojom decembrovom zasadnutí preskúma, či ECB dostatočne podporuje ekonomiku eurozóny.

Inflácia v eurozóne je z pohľadu centrálnej banky dlhodobo príliš nízka. V septembri spotrebiteľské ceny dokonca klesli o 0,1 %. ECB na podporu ekonomiky a inflácie v marci spustila program nákupu dlhopisov, ktorého celková hodnota by mala dosiahnuť 1,14 bilióna eur.

Praet upozornil na to, že inflačné ciele ECB sa neplnia už dlhší čas. Dôveryhodnosť banky podľa neho nie je treba brať na ľahkú váhu. Preto by nemalo byť tabu skúmanie nástrojov menovej politiky, ktoré by umožnili plnenie cieľov ECB. Banka má podľa Praeta povinnosť použiť takéto nástroje.

1 lom zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA