ECB sa obáva dlhodobo nízkej inflácie, uvažuje o uvoľnení menovej politiky

Frankfurt nad Mohanom 19. novembra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) vidí veľké riziká, ktoré ohrozujú jej inflačný cieľ. Vyplýva to zo zápisnice z októbrového zasadnutia Rady guvernérov ECB. Informovala o tom agentúra DPA.

Frankfurt nad Mohanom 19. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) vidí veľké riziká, ktoré ohrozujú jej inflačný cieľ. Vyplýva to zo zápisnice z októbrového zasadnutia Rady guvernérov ECB. Informovala o tom agentúra DPA.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami a podľa banky môže inflácia ešte dlhý čas zostať hlboko pod touto úrovňou. Vzhľadom na pomalé oživovanie ekonomiky eurozóny naďalej existuje aj riziko deflácie, to znamená nebezpečenstvo dlhodobého poklesu spotrebiteľských cien. Tieto faktory signalizujú, že možno bude potrebné ďalšie uvoľnenie menovej politiky v eurozóne.

Niektorí z 25 členov Rady guvernérov podľa zápisnice podporovali ďalšie uvoľnenie menovej politiky už na októbrovom zasadnutí. Rada však nakoniec nastavenie menovej politiky nezmenila. Dôvodom bolo, že ekonomika eurozóny pokračuje v zotavovaní, aj keď len pomaly a nerovnomerne. Navyše, inflačný výhľad ešte nebol dostatočne negatívny.

ECB na najbližšom zasadnutí Rady guvernérov v decembri preskúma opatrenia na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Okrem rozšírenia programu nákupu cenných papierov, ktorý ECB spustila v marci, prichádza do úvahy ďalšie zníženie depozitnej sadzby. Tá je aktuálne na úrovni -0,20 % a nachádza sa v negatívnom teritóriu. To znamená, že komerčné banky musia za svoje depozity v ECB platiť. To má banky stimulovať, aby si peniaze neukladali, ale aby zvýšili úverovanie.

3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA