Egypt: EÚ žiada nezávislé vyšetrenie udalostí v Búr Saíd

Brusel 3. februára (TASR) – Lídri Európskej únie požadujú, aby v Egypte prebehlo nezávislé vyšetrovanie násilností na futbalovom štadióne v meste Búr Saíd, kde v stredu rozvášnený dav fanúšikov spôsobil smrť 74 ľudí, pričom takmer tisíc ľudí sa zranilo.

Vyšetrovanie má zistiť, ako je možné, že sa na štadión dostali ľudia vyzbrojení nožmi a kovovými tyčami.

"Dúfam, že okamžité a nezávislé vyšetrovanie prinesie odpovede na príčiny tejto dramatickej udalosti," uviedla dnes v stanovisku pre médiá podpredsedníčka Európskej komisie a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Komisárka EÚ zodpovedná za šport Andrula Vasiliová už vo štvrtok vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že futbal, podobne ako aj iné športy, prináša intenzívne vášne, avšak to, čo sa dialo na egyptskom štadióne, je absolútne neprijateľné.

V Egypte po incidente v Búr Saíd vyhlásili trojdňový štátny smútok a na neurčito zrušili všetky futbalové zápasy v krajine. Káhirské ulice a hlavné námestie Tahrír sa medzitým zaplnili tisícovými davmi nespokojencov, ktorí tvrdia, že udalosti na futbalovom zápase boli spolitizované. Hlavné mesto Egypta tak pripomína situáciu spred roka, keď sa začali demonštrácie proti režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka.

Európska únia sa obáva, že krvavý incident v Búr Saíd a nové nepokoje v uliciach Káhiry vážne ohrozia snahy lídrov EÚ o pokojné prebratie moci v Egypte a prechod tejto severoafrickej krajiny k demokratickému riadeniu.

Komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle a komisár pre rozvojovú politiku Andris Piebalgs koncom minulého roka oznámili plány EK na zvýšenie európskej rozvojovej pomoci o 6,2 miliardy eur pre krajiny arabskej jari, kde došlo k zvrhnutiu autokratických režimov. Podľa Füleho dodatočné financie majú pomôcť úspešnému prechodu týchto krajín k demokracii a posilneniu sociálneho a ekonomického rozvoja. EÚ sleduje vývoj udalostí v Egypte so zvýšenou pozornosťou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA