Barroso ocenil cyperské snahy o fiškálnu konsolidáciu

Brusel 22. februára (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso prijal dnes v Bruseli cyperského prezidenta Demetrisa Christofiasa, ktorého krajina od 1. júla po prvý raz preberie polročné predsedníctvo Európskej únie. Barroso cyperského prezidenta pochválil za výborné prípravy na prebratie predsedníctva EÚ a vyjadril nádej, že to bude úspešné predsedníctvo.

Brusel 22. februára (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso prijal dnes v Bruseli cyperského prezidenta Demetrisa Christofiasa, ktorého krajina od 1. júla po prvý raz preberie polročné predsedníctvo Európskej únie.

Barroso cyperského prezidenta pochválil za výborné prípravy na prebratie predsedníctva EÚ a vyjadril nádej, že to bude úspešné predsedníctvo.

Obaja štátnici sa zaoberali aj krízou v Grécku, ktorá je pre Cyprus a najmä pre cyperskú ekonomiku mimoriadne dôležitá.

„V utorok dosiahnutá dohoda o druhom finančnom programe pre Grécko je dôležitým signálom s jasnými dopadmi pre Cyprus, najmä z hľadiska bankového sektora,“ povedal Barroso po stretnutí s Christofiasom. Cyperskú stranu pochválil za opatrenia z roku 2011 prijaté za účelom fiškálnej konsolidácie ostrova a dodal, že EK verí, že sa Cypru podarí dosiahnuť rozpočtový deficit vo výške 2,7 percent do konca tohto roku, tak ako to stanovujú nové pravidlá komisie.

Dodržanie rozpočtu v tejto výške by vyvrátilo špekulácie spred poldruha roka, že po Grécku bude Cyprus ďalšou krajinou eurozóny, ktorá bude potrebovať finančnú záchranu.

Rozhovory oboch štátnikov sa týkali aj otázok ekonomického rastu so záberom na znižovanie nezamestnanosti mládeže, ale Barroso a Christofias prebrali aj politickú agendu, ktorá je pre Cyprus životne dôležitá.

„Hovorili sme o osídľovacej politike a vzťahoch s Tureckom. Prezident Christofias pozná moje stanovisko. Plne podporujem proces pod taktovkou OSN a nevyhnutnosť pre obe strany, aby dosiahli pokrok v rokovaniach,“ uviedol Barroso. Poznamenal, že z hľadiska EÚ je zmierovací proces na etnicky rozdelenom ostrove náročná výzva, avšak únia podľa jeho slov trvá na mierovom ukončení tohto sporu.

Nadchádzajúce cyperské predsedníctvo v EÚ hrozí zhoršením vzťahov únie s Tureckom, ktoré má s Cyprom dlhoročné napäté vzťahy. Ankara viackrát uviedla, že počas tohto pol roka zmrazí vzťahy s celou úniou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA