Belgicko musí pripraviť vyrovnaný rozpočet

Brusel 17. novembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes opäť pritlačila na Belgicko, aby najneskôr do polovice decembra vláda predstavila rozpočet na rok 2012, pričom deficit HDP nesmie prekročiť tri percentá, ináč krajine hrozia finančné sankcie, uviedla dnes tlačová agentúra Belga.

Od belgickej novej vlády sa taktiež očakáva, že uskutoční potrebné štrukturálne reformy podporujúce rast ekonomiky, ktoré sa za posledné dva roky zanedbávali kvôli vnútroštátnej politickej kríze.

Minulý týždeň EK vydala varovanie pre Belgicko a ďalšie štyri krajiny (Cyprus, Malta, Maďarsko a Poľsko), že bez zverejnenia hodnoverného rozpočtu riskujú, že budú podrobené novému programu sankcií, ktorý spadá do kompetencií EK. Podľa nedávno schváleného opatrenia o ekonomickom riadení komisia môže uvaliť pokutu vo výške 0,2 % z HDP pre krajiny s pretrvávajúcim prehnaným deficitom rozpočtu.

Hovorca EK vyslovil dnešnú výstrahu pre Belgicko po tom, ako sa predstaviteľom šiestich politických strán, nepodarilo po celonočnom 13-hodinovom rokovaní dospieť k dohode o rozpočte. Hovorca EK na tlačovom brífingu s novinármi upozornil, že v prípade Belgicka nestačí iba predstaviť vyrovnaný rozpočet, ale je dôležité čo najskôr rozbehnúť štrukturálne reformy, bez ktorých hrozí, že ekonomika krajiny bude stagnovať.

(spravodajca Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA